Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Nowozelandczyk został skazany przez sąd w Auckland na karę trzech lat i dziewięciu miesięcy więzienia za rozsyłanie nagrań wideo z aktami przemocy dokonywanymi przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS).

Biorąc pod uwagę wizerunek Polski i bardzo ambitne oczekiwania wobec decyzji szczytu NATO w Warszawie, udział Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu przychodzi w ostatnim możliwym momencie – mówił w Sejmie wiceszef MON Tomasz Szatkowski. Politycy opozycji ocenili, że podjęcie takiej decyzji przed zbliżającymi się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży naraża uczestników tych wydarzeń na zagrożenie.

W nalotach na pozycje bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) w mieście ar-Rakka zginęło 25 cywilów, w tym sześcioro dzieci - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Leżące na północy Syrii miasto uznawane jest za stolicę dżihadystów z IS.

Jordańskie władze uznały regiony przy granicach z Syrią i Irakiem za zamknięte obszary wojskowe w następstwie wtorkowego zamachu bombowego, w którym zginęło sześciu funkcjonariuszy jordańskiej straży granicznej - podaje w środę BBC.

W zamachu bombowym w Jordanii przy granicy z Syrią zginęło sześć osób, a 14 zostało rannych - poinformował przedstawiciel wojska. Ofiary ataku to funkcjonariusze jordańskiej straży granicznej. Król Jordanii Abdullah II zapowiedział, że "żelazną pięścią" odpowie jego sprawcom.

- Jeżeli wysyłamy grupkę żołnierzy na misję rozpoznawczo-szkoleniową, a opozycja robi z tego problem, jakbyśmy wysyłali ich na wojnę, jest to gigantyczne nieporozumienie - mówił w "Faktach po Faktach" o reakcji na decyzję o wysłaniu polskich kontyngentów na Bliski Wschód Zbigniew Kuźmiuk (PiS). Europoseł PO Dariusz Rosati tłumaczył, że opozycja domaga się jedynie bardziej szczegółowej informacji na temat warunków uczestnictwa w misji.

Dwanaście osób podejrzewanych o planowanie nowych ataków terrorystycznych zostało w piątek i sobotę zatrzymanych w Brukseli. Operacja belgijskiej policji trwała na terenie całego kraju - poinformowało w oświadczeniu biuro prokuratora federalnego.

Deklaracje polskich władz o wysłaniu żołnierzy na Bliski Wschód w ramach wsparcia koalicji walczącej z dżihadystami wywołały krytykę polityków opozycji. Szef MSWiA zapewnia jednak, że nie ma powodu do obaw i podkreśla, że udział w koalicji poprawi naszą pozycję wśród sojuszników. Materiał magazynu "Polska i świat".

Prezydent Andrzej Duda w ciągu najbliższych dni wyda postanowienie w sprawie wysłania dwóch polskich kontyngentów w ramach wsparcia koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu – zapowiedział w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - Ta decyzja będzie szybko – dodał.

Szef CIA John Brennan powiedział w czwartek w senackiej komisji ds. wywiadu, że tzw. Państwo Islamskie (IS) ma na całym świecie dziesiątki tysięcy bojowników, więcej niż kiedykolwiek miała Al-Kaida. Podkreślił, że są oni szkoleni do zamachów na Zachodzie.

Belgijska policja otrzymała ostrzeżenie o grupie bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy niedawno opuścili Syrię z planem przeprowadzenia ataków w Belgii i we Francji - informują w środę media, powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa.