Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Działający w Wielkiej Brytanii radykalny imam Anjem Choudary, którego dziennik "The Guardian" nazwał "kaznodzieją nienawiści", został uznany za winnego wspierania tzw. Państwa Islamskiego (IS) i nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakr al-Bagdadiemu.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu wyraził w poniedziałek oczekiwanie, że po odbiciu w ubiegłym tygodniu z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) syryjskiego miasta Manbidż kurdyjscy rebelianci wycofają się na wschód od rzeki Eufrat.

Wspieranym przez USA syryjskim rebeliantom udało się odbić z rąk dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego (IS) miasto Manbidż w północnej Syrii i przejąć nad nim całkowitą kontrolę - poinformował w piątek rzecznik arabsko-kurdyjskich oddziałów rebeliantów.

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) porwali w piątek dwa tysiące cywilów, uciekając z miasta Manbidż na północy Syrii - poinformowały w piątek arabsko-kurdyjskie oddziały rebeliantów i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała w czwartek, że w Charkowie zatrzymano czterech domniemanych członków dżihadystycznego tzw. Państwa Islamskiego, dwóch z nich już wydalono z kraju. Kolejnych dwóch podejrzanych o związki z IS zatrzymano w Dniprze i Kijowie.

Bojownicy powiązani z tzw. Państwem Islamskim twierdzą, że na wschodzie Afganistanu przejęli broń i wyposażenie amerykańskich żołnierzy, a także dokumenty jednego z nich. Dowództwo wojsk USA w Kabulu potwierdziło, że sprzęt ten został porzucony, ale zaprzeczyło pogłoskom, by jeden z żołnierzy trafił przy tym do niewoli.