Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Niemiecka policja przeprowadziła we wtorek nad ranem szeroko zakrojoną akcję przeciwko islamistom podejrzanym o wspieranie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Policjanci przeszukali 190 mieszkań i biur należących do salafitów ze stowarzyszenia "Prawdziwa religia". Tego dnia MSW je zdelegalizowało.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zabili w tym tygodniu dziesiątki ludzi wokół Mosulu. Dżihadyści gromadzą zapasy amoniaku i siarki na obszarach zamieszkanych przez cywilów, aby - być może - użyć ich jako broni chemicznej - alarmuje w piątek ONZ.

Tzw. Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za piątkowy wybuch samochodu-pułapki w Diyarbakirze na południowym wschodzie Turcji zamieszkanym głównie przez Kurdów, w którym zginęło 8 osób, a ponad sto odniosło rany. Informację tę podała agencja Amak.

Przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi traci kontrolę nad swoimi oddziałami w Mosulu - oświadczył płk John Dorrian, rzecznik amerykańskich wojsk w Iraku i antydżihadystycznej koalicji wspierającej irackie siły w ofensywie na Mosul.

Zatrzymany w środę w Berlinie 27-letni mężczyzna jest podejrzany o przynależność do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) - podała prokuratura federalna w Karlsruhe. Powodem zatrzymania były informacje o mającym nastąpić wkrótce zamachu. Jednocześnie w Duesseldorfie za działalność terrorystyczną skazany został 26-letni Niemiec.

W Wielkiej Brytanii na wolności jest już ponad 400 skazanych za terroryzm w minionej dekadzie. Dostający wtedy wyroki maksymalnie 15 lat więzienia, na jakie pozwalało prawo, teraz w większości nie chcą uczestniczyć w programach resocjalizacyjnych. Do tych nikt nie może ich zmusić. Służby wątpią, by zmienili swoje nastawienie do społeczeństwa, w jaki żyją, choć Al-Kaida Osamy Bin Ladena, dla której "walczyli", w tym kształcie już nie istnieje. [Materiał programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.]

Premier Iraku Hajder al-Abadi wezwał kontrolujących Mosul dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS), by poddali się irackim siłom, które prowadzą ofensywę na to miasto - informuje we wtorek portal BBC. "Nie mają wyboru. Poddadzą się lub zginą" - mówił premier.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) ostrzegło, że w ostatnim tygodniu tzw. Państwo Islamskie dopuściło się w okolicach Mosulu na północy Iraku zbrodni na ludności cywilnej. Odnotowano m.in. przypadki zabójstw. Według oenzetowskiej agencji potwierdza to dotychczasowe przypuszczenia, że IS wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.