Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Siatka terrorystyczna tzw. Państwa Islamskiego w Manchesterze mogła zostać stworzona za pieniądze brytyjskich podatników - podaje w piątek brytyjski dziennik "Telegraph". Pojawiły się poważne podejrzenia, że obywatel Wielkiej Brytanii mógł dużą część odszkodowania za pobyt w amerykańskim więzieniu Guantanamo przekazać na działalność terrorystyczną. Mężczyzna w lutym wysadził się w Iraku. Sprawę bada brytyjski wywiad.

Państwowa telewizja iracka poinformowała w czwartek, że siły rządowe opanowały lotnisko w Mosulu na północy Iraku w kilka godzin po rozpoczęciu tam szturmu na pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS), kontrolujących zachodnią część miasta.

W ataku dżihadystów z tzw. Państwo Islamskie (IS) na posterunki sił bezpieczeństwa w Afganistanie zginęło 17 żołnierzy - poinformował w piątek przedstawiciel władz prowincji Nangarhar we wschodniej części kraju, gdzie doszło do starcia.

Tzw. Państwo Islamskie oraz Boko Haram wykorzystują zorganizowany przemyt ludzi do rekrutowania swoich członków, ostrzeżono w poniedziałek raporcie organizacji Quilliam. Ekstremiści mają wyszukiwać wśród migrantów samotne, zdesperowane dzieci, którym w zamian za wstąpienie w ich szeregi opłacana jest dalsza podróż.

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) uszkodzili fasadę rzymskiego amfiteatru w starożytnej Palmirze oraz zniszczyli Tetrapylon, który był jednym z najsłynniejszych zabytków tego historycznego miasta na wschodzie Syrii - podała państwowa agencja prasowa Sana. Dżihadyści w grudniu 2016 roku ponownie zajęli to terytorium, zmuszając do odwrotu syryjskie wojska rządowe.