Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchodźca Kyuri A. według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Mężczyzna został aresztowany.

Terroryści "aktywnie starają się wejść w posiadanie broni masowego rażenia" - ostrzegają autorzy raportu opracowanego dla rządu Francji przez Generalny Sekretariat Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego (SGDSN) i omówionego w piątek przez dziennik "Le Figaro".

Pokazywali nam nagrania, jak wysadzają się zamachowcy samobójcy. Uczyli jak atakować wozy opancerzone - mówi 12-letni Mahmud, który był szkolony w tajnym obozie tak zwanego Państwa Islamskiego. Dotarli do niego reporterzy Sky News i ujawnili, jak terroryści łamią psychikę młodych zwerbowanych dzieci, robiąc z nich maszyny do zabijania. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego przyznali się do przeprowadzenia w poniedziałek ataku terrorystycznego w zdominowanej przez szyitów dzielnicy Bagdadu. W eksplozji samochodu pułapki zginęło co najmniej 13 osób, a 33 zostały ranne.

Po udaremnionej w sobotę próbie zamachu na lotnisku Orly w Paryżu francuskie media zastanawiają się nad ewolucją terroryzmu i metodami walki z tym zjawiskiem. "Le Figaro" omawia trudności, z jakimi związane jest zwiększenie bezpieczeństwa na lotniskach. "Le Monde" wskazuje, że samotność tzw. samotnych wilków jest relatywna.

W Czeczenii, z powodu podejrzeń o związki z tak zwanym Państwem Islamskim (IS), zatrzymywani są nawet uczniowie. Liczba zatrzymań dowodzi, że "zaraza" rozprzestrzenia się, a metody siłowe okazują się mało skuteczne - pisze niezależna "Nowaja Gazieta".