Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Wszechobecne punkty kontrolne, wielkie flagi, ale też rozciągnięte nad ulicami płachty ukrywające aktywność dżihadystów. Telewizja CNN pokazała unikalne zdjęcia satelitarne odciętej od świata Rakki, nieformalnej stolicy tak zwanego Państwa Islamskiego.

Policja bada, czy zamachowiec, który w czwartek zastrzelił policjanta na Polach Elizejskich w Paryżu, miał wspólników - powiedział w piątek paryski prokurator Francois Molins. Dodał, że sprawca nie wykazywał oznak radykalizacji, mimo kryminalnej przeszłości. Potwierdził także, że obok zabitego napastnika znaleziono odręczną notatkę.

Jeden policjant zginął, a dwóch zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w centrum Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich. Napastnik nie żyje - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych i policja. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny w pobliżu klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Zginął policjant, a czterech zostało rannych - poinformowało we wtorek późnym wieczorem egipskie MSW. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Walki w zajętym przez dżihadystów Starym Mieście w Mosulu, gdzie jak w pułapce znalazło się wielu cywilów, mogą doprowadzić do najgorszej katastrofy humanitarnej w wojnie z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego - ostrzegła koordynatorka humanitarna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Iraku Lise Grande.

Przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) dążą do przymierza z Al-Kaidą, od której przed trzema laty się oderwali oraz wydali wojnę o przywództwo światowego ruchu dżihadystycznego - oświadczył w poniedziałek wiceprezydent Iraku Ijad Allawi.

Abdullah al-Badrani, obdarzony dużą władzą mufti tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zginął w bombardowaniu zachodniego Mosulu obleganego przez armię rządową - poinformowało irackie źródło wojskowe.

Stany Zjednoczone zrzuciły we wschodnim Afganistanie bombę GBU-43, zwaną "matką wszystkich bomb". Celem były jaskinie wykorzystywane przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego - ogłosił Pentagon. Po raz pierwszy USA użyły w boju bomby tego typu.

Egipska policja zastrzeliła w poniedziałek późnym wieczorem siedmiu członków tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformował w Kairze resort spraw wewnętrznych Egiptu. Operacja sił bezpieczeństwa miała miejsce po niedzielnych zamachach, w których zginęło co najmniej 46 osób.

Stany Zjednoczone będą nadal wspierać walkę z tak zwanym Państwem Islamskim. Wiceprezydent USA Mike Pence zapełnił o tym w sobotniej rozmowie telefonicznej z irackim premierem Hajderem al-Abadim - poinformował iracki rząd.