Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Jest wysoce prawdopodobne, że przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi nie żyje - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Oleg Syromołotow odpowiadający za kwestie związane ze zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu.

Był największym rangą przywódcą samozwańczego kalifatu i propagandystą, występował na wielu nagraniach rozpowszechnianych przez dżihadystów. Międzynarodowa koalicja do walki z tak zwanym Państwem Islamskim potwierdza, że Turki al-Binali zginął w nalocie na miasto al-Majadin na wschodzie Syrii.

Iran przeprowadził pierwszą od 29 lat operację z udziałem rakiet średniego zasięgu. W niedzielę tamtejsza Gwardia Rewolucyjna zaatakowała bazy bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii. Była to odpowiedź na niedawny zamach na irański parlament i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego.

Palestyński Hamas zdementował w sobotę informację, jakoby Państwo Islamskie stało za atakiem trzech napastników na izraelską policjantkę, do którego doszło w piątek w Jerozolimie. Ciężko ranna 23-letnia policjantka zmarła w szpitalu. Napastników zastrzelono na miejscu.

Ministerstwo obrony USA oświadczyło w piątek, że nie dysponuje informacjami, które potwierdzałyby śmierć przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego. Wcześniej władze w Moskwie ogłosiły, że prowadzą dochodzenie w sprawie domniemanej śmierci Bagdadiego w rosyjskim ataku z powietrza.

Rządowe siły irackie odparły zmasowany kontratak tak zwanego Państwa Islamskiego w Mosulu - informują agencje prasowe, powołując się na iracką policję. W starciach zginęło 11 policjantów, czterech cywilów oraz kilkudziesięciu dżihadystów.

Filipińska armia poniosła "całkowitą porażkę" przy próbie odbicia miasta Marawi - ogłosiło tak zwane Państwo Islamskie (IS). Armia zaprzeczyła tym twierdzeniom, nazywając je propagandą. Jednocześnie jednak przyznała, że w rękach dżihadystów znajduje się dużo większa część miasta, niż twierdzono wcześniej.

Amerykańskie siły specjalne włączyły się poprzez techniczne wsparcie do walk na południu Filipin z dżihadystamii z ugrupowania Maute, powiązanego z islamistyczną organizacją zbrojną Abu Sajaf - poinformowały w sobotę filipińskie źródła wojskowe.

Trzej zamachowcy, którzy tydzień temu zaatakowali w Londynie, próbowali wypożyczyć znacznie większą, 7,5-tonową ciężarówkę, ale im się nie udało - poinformowała brytyjska policja. Brytyjskie media donoszą, że gdyby zamachowcy zrealizowali swój plan w całości, ofiar byłoby znacznie więcej. Policja opublikowała szereg zdjęć ze śledztwa i zaapelowała o pomoc w sprawie charakterystycznych różowych noży wykorzystanych w zamachu.

Walki o kontrolowaną przez tak zwane Państwo Islamskie (IS) Ar-Rakkę zagrażają ponad 40 tysiącom dzieci żyjących w tym mieście - poinformował w piątek UNICEF. Międzynarodowa organizacja wzywa do zapewnienia bezpiecznej ucieczki cywilom.

Tak zwane Państwo Islamskie przygotowuje nowe plany destabilizacji Azji Środkowej i południowych regionów Rosji - powiedział w Astanie prezydent Rosji Władimir Putin, cytowany przez agencję TASS. W stolicy Kazachstanu w dniach 8-9 czerwca odbył się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Spotkanie zaowocowało przyjęciem dwóch nowych członków: Indii i Pakistanu.

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) zabija coraz większą liczbę cywilów, którzy próbują uciekać z zachodniej, okupowanej przez dżihadystów części Mosulu - podało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR).

Policja wyłowiła z Tamizy w środę ciało ósmej ofiary zamachu w Londynie. Śledczy aresztowali też trzy kolejne osoby w sprawie sobotnich ataków terrorystycznych. Zatrzymania miały miejsce w Ilford, we wschodniej części Londynu.

Po wielomiesięcznych sporach z władzami w Ankarze, rząd Niemiec zdecydował w środę o przeniesieniu żołnierzy Bundeswehry z bazy Incirlik w Turcji do Jordanii. Spór dotyczył uniemożliwienie przez Ankrarę wizyt niemieckich parlamentarzystów w bazie w Incirlik.