Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Sześciu egipskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w ataku niezidentyfikowanych napastników na posterunek na półwyspie Synaj, gdzie Egipt zwalcza islamistycznych rebeliantów - poinformowała armia w oświadczeniu.

Władze USA ujawniły informacje o udaremnieniu w zeszłym roku zamachu terrorystycznego, którego trzej mężczyźni w imieniu tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zamierzali dokonać w Nowym Jorku. Celem ataku miały być między innymi Times Square i metro. Jeden z zatrzymanych mówił o "następnym 11 września".

Premier Iraku Hajdar al-Abadi potwierdził w czwartek w Paryżu, że wspierane przez USA siły irackie wyzwoliły miasto Hawidża, na północy Iraku, spod władzy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Wcześniej o odbiciu Hawidży powiadomiła iracka armia.

Policja kanadyjska postawiła zarzut wielokrotnego usiłowania zabójstwa mężczyźnie, który w Edmonton staranował samochodem i pchnął nożem policjanta, a potem potrącił cztery osoby.

Dżihadyści niespodziewanie uderzyli na ważną drogę zajętą w ostatnim miesiącu przez syryjskie siły reżimowe i wspierających ich Rosjan. Atakując na szerokim froncie, fanatykom udało się przerwać trasę, którą zaopatrywano ważne miasto Dajr az-Zaur. Nie wiadomo jeszcze, na ile trwały jest to sukces. W okolicy stacjonują zaprawione w boju siły syryjskie i rosyjskie.

Na dwa lata pozbawienia wolności została skazana w czwartek w Paryżu Nathalie Haddadi - matka dżihadysty, którą oskarżono o "finansowanie terroryzmu" poprzez przesyłanie synowi pieniędzy w okresie, w którym był on związany z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Na sześć i pół roku więzienia skazał w czwartek sąd w Wielkiej Brytanii muzułmańskiego duchownego, który w swoich kazaniach zachęcał do wspierania tak zwanego Państwa Islamskiego i nawoływał do terroryzmu. Duchowny utrzymuje, że korzystał z prawa do wolności słowa.

Proces Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka komórki tak zwanego Państwa Islamskiego, która w 2015 roku przeprowadziła zamachy terrorystyczne w Paryżu, rozpocznie się 18 grudnia - podała we wtorek AFP, powołując się na źródła bliskie sprawy.

Rosyjski generał Walerij Asapow, który zginął w Syrii, był weteranem konfliktów zbrojnych ostatnich dekad, między innymi w Czeczenii, Abchazji oraz - jak podają media ukraińskie - w Donbasie. Według nieoficjalnych danych wraz z Asapowem zginęło dwóch innych wojskowych Rosji.