Nowe plany Gazpromu

Nowe plany Gazpromu

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła krytyczny raport w sprawie Rosji. Europosłowie wskazują w nim, że Nord Stream 2 zagraża Unii Europejskiej, więc należy wstrzymać jego budowę. Krytykuję też Rosję za wrogie działania na Morzu Bałtyckim.

Nord Stream 2, spółka zależna Gazpromu, złożyła do duńskiej Agencji Energii wniosek o zgodę na poprowadzenie gazociągu trasą alternatywną, wiodącą przez duńską wyłączną strefę ekonomiczną, a omijającą wody terytorialne Danii. Trasa ta omija Bornholm od północy.

Władze w Kijowie tworzą w Unii Europejskiej grupę na rzecz powstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2, z pomocą którego Rosja chce dostarczać gaz do Niemiec, omijając Ukrainę - poinformował prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Zdaniem rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, próby powstrzymywania jego realizacji przeczą zasadom swobodnej konkurencji.

Komisja Europejska jest niezwykle odważna, jeśli chodzi o relacje ze spółkami na przykład amerykańskimi i niezwykle wstrzemięźliwa, by nie powiedzieć bojaźliwa, jeśli chodzi o Gazprom - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Fińska regionalna agencja państwowa wydała zezwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim. Jest to drugie i ostatnie z niezbędnych zezwoleń dla projektu w Finlandii - podała w czwartek agencja TASS. W sprawie projektu muszą się jeszcze wypowiedzieć właściwe instytucje w Szwecji, Danii i Rosji.

Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) poinformował we wtorek o wydaniu zgody na budowę gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim. Kończy to procedurę pozyskiwania zezwoleń na budowę tego gazociągu u naszych zachodnich sąsiadów.

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła w środę stanowisko popierające przygotowany przez Komisję Europejską projekt zmian w dyrektywie gazowej wymierzony w gazociąg Nord Stream 2. - Wszelkie wysiłki, które pozwolą na to, aby tę inwestycję wstrzymać, są dla Polski bardzo ważne - ocenił minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński. Eksperci przypominają jednak, że kluczowa będzie decyzja Rady UE.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2. Dodała, że przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje". Stanowisko władz USA na Twitterze skomentował premier Mateusz Morawiecki.