Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi - oznajmiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej. Niemiecka polityczka spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety komisji pod jej przewodnictwem.

Osiągnięcie pokoju w Donbasie i zakończenie rozlewu krwi jest dla mnie absolutnym priorytetem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa odbyła się w stolicy Japonii, Tokio, gdzie obydwaj uczestniczyli w intronizacji cesarza Naruhito. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do szczytu przywódców państw czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji, poświęconemu pokojowemu uregulowaniu sytuacji we wschodniej Ukrainie.

Niemcy są gotowe na każdy scenariusz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. W najbliższą środę w Berlinie szefowa niemieckiego rządu spotka się z premierem Zjednoczonego Królestwa Borisem Johnsonem.

Niemiecka prasa, komentując w piątek wizytę Ursuli von der Leyen w Warszawie, ocenia, że Polska oczekuje od przyszłej szefowej Komisji Europejskiej wdzięczności za poparcie udzielone jej podczas głosowania w Parlamencie Europejskim. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że premier Mateusz Morawiecki, "który jako młody człowiek spędził dużo czasu w Niemczech, powinien łatwiej znaleźć z von der Leyen wspólny język".

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.

Angela Merkel wraca z Brukseli potrójnie upokorzona - komentuje niemiecki dziennik "Die Welt". Emmanuel Macron zakwestionował dotychczasowe zasady obsadzania stanowisk, zawiedli ją koledzy z Europejskiej Partii Ludowej, nie wsparł partner koalicyjny - podkreśla gazeta w komentarzu po unijnym szczycie w Brukseli. Kanclerz znalazła się w potrzasku - dodaje.

Szefowa niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer spodziewa się, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana opuści Europejską Partię Ludową. W poniedziałek Orban wycofał swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata EPL na szefa Komisji Europejskiej.

Kanclerz Angela Merkel spotkała się we wtorek w Berlinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. W przeddzień szczytu Rady Europejskiej premier Zjednoczonego Królestwa próbowała uzyskać poparcie przywódczyni Niemiec dla kolejnego opóźnienia brexitu.