Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Miliardy euro pomocy dla Cypru. Bundestag na tak

Niemiecki Bundestag zaakceptował w czwartek unijny plan ratunkowy dla Cypru przewidujący udzielenie zagrożonemu bankructwem kraju pomocy w wysokości do 10 mld euro. - Jeżeli nie pomożemy, to kraj ten splajtuje - ostrzegał w parlamencie niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Plan poparły wszystkie reprezentowane w Bundestagu partie z wyjątkiem postkomunistycznej Lewicy.

Berlin: pakiet ratunkowy dla Cypru nie jest naszym dziełem

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który reprezentował Berlin w rozmowach w sprawie pakietu pomocowego dla Cypru, tłumaczył, że zaproponowane rozwiązania "nie są dziełem niemieckiego rządu" i kwestia wprowadzenia do nich zmian pozostaje otwarta. Kontrowersje wzbudza szczególnie pomysł opodatkowania depozytów bankowych.

Merkel: Jesteśmy w połowie drogi. Wnioski po pierwszym dniu szczytu UE

- Jesteśmy w połowie drogi, poczyniliśmy już postępy, ale nadal konieczne są czas i determinacja, by wprowadzane reformy przyniosły oczekiwane efekty - kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że podejmowane wysiłki konsolidacyjne i reformy się opłacają, ale potrzeba czasu, by zaowocowały wzrostem i zatrudnieniem.

Węgry w ogniu europejskiej krytyki. "Czy to jeszcze państwo prawa?"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz liderzy grup politycznych w Parlamencie Europejskim po raz kolejny ostro skrytykowali węgierski rząd za wprowadzenie kontrowersyjnych poprawek do konstytucji. Zdaniem europosłów mogą one naruszać zasady demokracji i państwa prawa. - Rząd Viktora Orbana nie chce stosować europejskich zasad i wartości - grzmiał przywódca frakcji liberałów w PE Guy Verhofstadt.

Niemcy nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

Europosłowie o Cameronie. "Niech powiedzą, czy chcą być w UE, czy poza nią"

Dobrze, że w Wielkiej Brytanii zaczyna się debata o jej przyszłości w UE - oceniła europosłanka PO Danuta Huebner, komentując przemówienie premiera Davida Camerona. - To też gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE. Myślę, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla Wspólnoty - stwierdził natomiast Janusz Wojciechowski z PiS.

"Jeśli Wielka Brytania chce wyjść z UE, rozwiniemy dla was czerwony dywan"

Wielka Brytania nie może traktować UE jak menu, z którego wybiera tylko to, co jej odpowiada - powiedział szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. W podobnym tonie wypowiada się Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec. Wystąpienie Davida Camerona, w którym ten zapowiedział referendum ws. pozostania W. Brytanii w UE, skrytykował już także Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Kiedyś wrogowie, dzisiaj przyjaciele. Hollande świętuje z Merkel

Angela Merkel i Francois Hollande świętują pół wieku przyjaźni francusko-niemieckiej. We wtorek przypada 50. rocznica podpisania traktatu elizejskiego, który pogodził dawnych wrogów. Na uroczystym obiedzie w Berlinie przywódcy podkreślili kluczową rolę obu krajów w Europie, zapowiadając propozycje pogłębienia unii gospodarczej i walutowej.

Niemcy ściągną do kraju 700 ton rezerw złota

Niemiecki bank centralny chce do 2020 r. ściągnąć blisko 700 ton swoich rezerw złota z powrotem do kraju, by trzymać połowę tego kruszcu we własnych skarbcach - podał w środę we Frankfurcie członek rady nadzorczej banku Carl-Ludwig Thiele. Sztabki dziś są wart 27 mld euro.

"Troski i miłości do Europy mi nie brakuje"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła sugestie komentatorów, jakoby politykę europejską traktowała chłodno i czysto pragmatycznie. Zarzucono jej w ostatnim tygodniu między innymi "politykę pedagogicznego imperializmu". - Troski i miłości do Europy mi nie brakuje - zapewniła na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie.

Merkel: Europa będzie musiała bardzo ciężko pracować

W wywiadzie udzielonym "Financial Times" kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego. Podkreśla, że Europejczycy będą musieli "bardzo ciężko pracować", aby pozostać konkurencyjną gospodarką w skali globu.

Drugi dzień szczytu. Unia otworzy się na Serbię?

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE, poświęcony polityce zagranicznej i kwestiom rozszerzenia. Przywódcy mają decydować m.in. o losie dalszej integracji Bałkanów, w tym o warunkowym otwarciu negocjacji z Serbią.

Budżet UE na przyszły rok coraz bliżej

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego poinformowali, że osiągnęli porozumienie z cypryjską prezydencją ws. "projektu pakietu" dotyczącego nowelizacji budżetu UE na 2012 r. jak i przyjęcia budżetu UE na 2013 r. To oznacza przełamanie trwającego od tygodni impasu.

KE włącza wczesne ostrzeganie. 14 krajów pod lupą

Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - to kraje, które Komisja Europejska weźmie pod lupę w związku z nierównowagami makroekonomicznymi.