Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia

Czterema słowami zacytowanymi w tytule, zdaniem pozbawionym dopełnienia, poseł Zjednoczonej Prawicy Tadeusz Cymański określił pieniądze znajdujące się poza budżetem państwa, poza ścisłą kontrolą parlamentu i… poza zasięgiem ludzkiej percepcji, co przyznała niedawno opozycyjna posłanka. A jednak są to pieniądze przeznaczane na cele publiczne.

Polacy leków biorą za dużo i często bez żadnej kontroli - nawet tych przepisanych przez lekarzy. Według danych NFZ aż jedna trzecia Polaków w wieku emerytalnym przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Wielu z nich przyjmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tabletek. Jest pilotażowy program przeglądów lekowych. Seniorzy w wybranych aptekach mogą pokazać farmaceucie wszystkie zażywane przez siebie preparaty. Anna Wilczyńska.

Pacjenci mający ważne ubezpieczenie mogą liczyć na szereg udogodnień związanych z rehabilitacją – zarówno na skierowanie do sanatoriów NFZ, jak i z ZUS. Do sanatorium może skierować lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ.