Nagrody filmowe 2017

Nagrody filmowe 2017

Najlepszym filmem tegorocznego rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został amerykański musical "La La Land". Nagrody BAFTA rozdano w niedzielę wieczorem podczas gali w londyńskim Royal Albert Hall.

Ponad 170 tegorocznych nominowanych do Oscarów spotkało się w jednym miejscu. Tradycyjnie tuż przed galą Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zorganizowała uroczysty lunch, z którego pamiątką jest wspólne zdjęcie.

Reżyserski debiut Raula Arevalo "Tarde para la ira" otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu podczas 31. ceremonii wręczenia hiszpańskich nagród filmowych Goya. Aż dziewięć nagród, w tym dla najlepszego reżysera, zgarnął obraz "Siedem minut po północy" w reżyserii J.A. Bayony.

Reżyser Pedro Almodovar będzie przewodniczącym jury 70. Festiwalu Filmowego w Cannes - ogłosili we wtorek organizatorzy. Almodovar, nagrodzony Złotą Palmą za dramat "Wszystko o mojej matce", będzie pierwszym Hiszpanem, który stanie na czele jury Konkursu Głównego.

14 nominacji dla "La La Land" to nie jedyny rekord, który padł w tym roku. Po raz pierwszy nominowano aż sześciu Afroamerykanów w kategoriach aktorskich. Meryl Streep otrzymała 20. szansę na statuetkę. Tegoroczna lista nominowanych przejdzie do historii. Wyjaśniamy, dlaczego.

Wielkich zaskoczeń nie było, choć aż tylu nominacji dla "La La Land" nie spodziewali się chyba nawet twórcy musicalu. Pozostałym nominowanym trudno będzie dogonić film Chazelle'a. I - co istotne - w tym roku nikt nie zarzuci Akademii, że Oscary są białe. W głównych kategoriach doceniono bowiem także Afroamerykanów, a niektórzy, jak Viola Davis, są pewniakami do nagród.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła we wtorek nominacje do Oscarów. Musical "La La Land" zdobył rekordową liczbę nominacji - aż 14, w tym we wszystkich najważniejszych kategoriach. Niestety, na tegorocznej ceremonii nie będzie żadnych polskich akcentów.

Filmy "Zoolander 2" i "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" zdominowały listę nominacji do Złotych Malin, czyli tzw. anty-Oscarów. Wśród nominowanych znalazł się również dokument o Hillary Clinton.

"La La Land" zgarnia wszystko i wysuwa się na na prowadzenie w wyścigu po Oscary. Po historycznym i rekordowym wyniku podczas ceremonii Złotych Globów, musical Damiena Chazelle'a otrzymał 11 nominacji do nagród BAFTA - najważniejszych brytyjskich nagród filmowych. Wśród nominowanych jest krakowski kompozytor Abel Korzeniowski - autor ścieżki do "Zwierząt nocy" Toma Forda.