Korea Północna

Korea Północna

Kim Dzong Il chce rozmawiać

Przywódca Korei Północnej zapewnił w rozmowie z przedstawicielem Pekinu, że jest gotów do wznowienia rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego, "bez warunków wstępnych". Kim Dzong Il oświadczył również, iż jest całkowicie poświęcony idei Półwyspu Koreańskiego pozbawionego broni jądrowej.

Kim gotowy do rozmów w sprawie atomu

Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, w tym na temat moratorium na próby jądrowe - powiedziała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa po zakończeniu rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z przywódcą północnokoreańskim Kim Dzong Ilem w mieście Ułan Ude na Syberii.

Phenian wyrzuca pracowników z Południa

Władze Korei Północnej nakazały pracownikom z południa opuszczenie turystycznego regionu Kumgang. Ten znajdujący się na terenie północy górzysty obszar jest częściowo dostępny dla obywateli Korei Południowej i jest jednym z niewielu przykładów współpracy zwaśnionych krajów.

Wielki Wódz podziwia uroki Rosji

"Wielki Wódz" Korei Północnej, Kim Dzong Il odbywa podróż przez Rosję swoim pancernym pociągiem. W niedzielę odwiedził elektrownię wodną na rzece Bureja w obwodzie amurskim. W ciągu nadchodzącego tygodnia Kim ma się spotkać z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.

Kim już w Rosji

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il rozpoczął wizytę w Rosji. Północnokoreański przywódca przybył do rosyjskiego miasta Chasan w Kraju Nadmorskim, na granicy z Koreą Północną - poinformowali przedstawiciele kolei i rosyjskich służb bezpieczeństwa. Na terytorium Rosji Kim przybył w swoim specjalnym pociągu.

"Wojna totalna"? Możliwa nawet przez "najmniejszy incydent"

Półwysep Koreański przeżywa swój "najgorszy kryzys" i przez "najmniejszy incydent" może tam dojść do "wojny totalnej" - napisała we wtorek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA w związku z początkiem wspólnych manewrów wojskowych Korei Południowej i USA.

Co robi Kim, by więzić swoich obywateli?

Władze Korei Północnej zainstalowały kamery monitorujące granicę z Chinami oraz wzmocniły na niej zasieki z drutu kolczastego, by powstrzymać ucieczki swych obywateli. Tych jest coraz więcej - podała we wtorek południowokoreańska agencja Yonhap.

Korea Północna zaprzecza, że strzela

Korea Północna zaprzecza, jakoby w środę dwukrotnie strzelała w kierunku granicy morskiej z Koreą Południową. Twierdzi, że to "normalne wybuchy", jakie towarzyszyły budowie wielkiego obiektu, który ma poprawić standard życia ludzi.

Koree znów do siebie strzelają

Obie Koree znów wymieniają salwy artyleryjskie. Wojsko z północy dwukrotnie wystrzeliło w środę pociski artyleryjskie, które spadły w pobliżu południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong, gdzie w listopadzie 2010 roku (także w wyniku ostrzału Phenianu) zginęły 4 osoby, a rannych zostało 19. Korea Południowa odpowiedziała ogniem

Hakerzy Kima atakują wirtualne światy

Elitarni północnokoreańscy hakerzy stworzyli i rozpowszechniają program, który ukradł już miliony dolarów z witryn obsługujących takie popularne gry on-line jak Lineage II czy Dungeon Fighter - wynika z policyjnego śledztwa, o którym pisze południowokoreański dziennik "The Chosun Ilbo".

Chińczycy z bratnią wizytą

Dwa chińskie okręty wojenne przybyły z bratnią wizytą do północnokoreańskiego portu Wonsan. Była wojskowa orkiestra, okrzyki przyjaźni i obowiązkowe kwiaty pod pomnikiem Kim Ir Sena.

Zatrzymani za szpiegowanie dla Kima

Pięciu Południowych Koreańczyków zatrzymano z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Korei Północnej - poinformowało biuro prokuratora w Korei Południowej.

Kim wysyła promyki nadziei

Władze Korei Północnej poinformowały w poniedziałek, że skłonne są podjąć ponownie sześciostronne rozmowy w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i to beż żadnych warunków wstępnych i w szybkim terminie.

Korea Północna chce pokoju? Po 58 latach

Władze Korei Północnej chcą wznowienia rozmów o ich programie nuklearnym, co może oznaczać też decyzję o zawarciu traktatu pokojowego z Koreą Południową i USA.

Kasyno i schronisko w ambasadach Kima

Korea Północna wynajmuje część budynków swoich zagranicznych misji dyplomatycznych, żeby zdobyć twardą walutę. Południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo" cytuje urzędnika z Seulu, który mówi, że ambasada Korei Północnej w Berlinie nielegalnie zarabia na wynajęciu części budynku na schronisko młodzieżowe. Jest też mowa o ambasadzie w Warszawie, która miał wynająć część pomieszczeń lokalnym firmom. Podobnych przypadków jest dużo więcej.

Kim sypie narkotykami

Tylko w zeszłym roku Chiny i Korea Południowa przechwyciły narkotyki produkowane w Korei Północnej o wartości ok. 60 mln USD - podał południowokoreański dziennik "Dong-A Ilbo", powołując się na źródła w rządzie Południa.

UE na pomoc głodującej Korei

Komunistyczny reżim Korei Północnej przyznał się do klęski głodu i zezwolił na udzielenie pomocy humanitarnej na zasadach określonych przez UE. Dziś komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa ma ogłosić rozpoczęcie programu żywnościowego dla trzech koreańskich prowincji - informuje "Rzeczpospolita".

"Ambasador Kima w Polsce w areszcie domowym"

Ambasador Korei Północnej w Polsce, Kim Pyong Il, przyrodni brat przywódcy państwa Kim Dzong Ila przebywa w areszcie domowym w Phenianie - twierdzą południowokoreańskie media. Ma to mieć związek z walką o władzę w Phenianie. Przedstawiciel ambasady Korei Północnej w rozmowie z tvn24.pl mówi: "To kłamstwo i propaganda polityczna Korei Południowej". Przyznaje jednak, że Pyong Ila od maja nie ma w Polsce.

Zamknął uczelnie, studentów wysłał do fabryk i na pola

Korea Północna zamknęła na 10 miesięcy uniwersytety i wysłała studentów do pracy w przemyśle i rolnictwie. Czy to kolejna dramatyczna próba ratowania znajdującej się w opłakanym stanie gospodarki? A może próba uniknięcia rewolucji na kształt tych, które dokonały się w Afryce Północnej?