Komisja śledcza ds. Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza do spraw Amber Gold przyjęła w czwartek raport końcowy ze swoich prac. Trzech jej członków zapowiedziało złożenie zdań odrębnych. - To jest takie smutne podsumowanie dorobku komisji śledczej po trzech latach jej pracy. Nie wiemy więcej, niż to, co w 2012 roku - stwierdził poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

20 maja Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosi wyrok w procesie w sprawie afery finansowej Amber Gold. W poniedziałek zakończyły się mowy końcowe, obrońcy obojga oskarżonych - Marcina P. i Katarzyny P. - wnieśli przed sądem o uniewinnienie swoich klientów, twórców piramidy finansowej.

Donald Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną. Prokurator Generalny rzeczywiście awansował prokuratorów prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, ale tych, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Odniosła się w ten sposób do słów byłego premiera, który stwierdził w poniedziałek, że Zbigniew Ziobro awansował prokuratorów, którzy "ocenieni w kontekście Amber Gold zostali dramatycznie źle".

Donald Tusk stosował bardzo sprawnie szereg technik, wręcz manipulacyjnych, ale jednak unikał odpowiedzi na kluczowe pytania - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Horała odnosząc się do przesłuchania szefa Rady Europejskiej, byłego premiera przez komisję śledczą do spraw Amber Gold. - Donald Tusk był zdecydowanie bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały - oceniła z kolei posłanka PO Joanna Mucha.

Donald Tusk w ogóle nie panował nad tym, co się w kraju dzieje - stwierdziła szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann po poniedziałkowym przesłuchaniu byłego premiera. Dodała, że "zarządzanie państwem, odpowiedzialność za ludzi, za ich życie i pieniądze, to nie jest to samo, co granie w piłkę na boisku".

- Donald Tusk pokazał, co potrafi i porzucił stanowisko, o którym każdy polityk marzy, dla takich miraży jak sekretarzowanie Radzie Europejskiej - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, oceniając objęcie przez Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Dodał także, że "wolałby, żeby do polityki krajowej Donald Tusk już nie wrócił".

Jutro przede mną trudny dzień - powiedziała Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji śledczej do spraw Amber Gold, przed którą w poniedziałek ma zeznawać były premier Donald Tusk. Podkreślała też, że ani z Tuskiem, ani z jego pełnomocnikiem Romanem Giertychem, "nie da się niczego uzgodnić".

Nie wiem, czy Donald Tusk stawi się 5 listopada przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold - mówił w "Kropce nad i" adwokat Roman Giertych, pełnomocnik szefa Rady Europejskiej. - Jak będzie stosowny czas, to damy odpowiedź czy kalendarz pana przewodniczącego pozwala na stawiennictwo - dodał.

Nie pamiętam dokładnej daty, kiedy zapoznałem się z tą notatką. Myślę, że było to gdzieś na przełomie maja i czerwca - zeznał były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski podczas poniedziałkowego przesłuchania przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold. Dodał także, że "wątpi, aby pokazywał tę notatkę Donaldowi Tuskowi". We wspomnianym piśmie ABW oceniała, że Amber Gold to piramida finansowa.

W imieniu przewodniczącego Donalda Tuska zaproponowałem komisji śledczej do spraw Amber Gold, by został przesłuchany 23 października - poinformował we wtorek mecenas Roman Giertych. Tego samego dnia odpowiedziała mu szefowa komisji Małgorzata Wassermann, twierdząc, że ten termin "nie wchodzi w rachubę". Nowy termin przesłuchania został wyznaczony na 5 listopada.