Kanada

Kanada

Kanadyjska Izba Gmin przyjęła wniosek wzywający do zakazu wpuszczania tankowców w pobliże północno-zachodniego wybrzeża. Choć decyzja nie jest dla rządu wiążąca, to ze względu na szerokie poparcie społeczne trudno ją będzie zignorować. W akcję włączyła się też była gwiazda "Baywatch" Pamela Anderson.

Kanadyjczycy zapisali nową kartę w historii islamu. Jak? Postawili pierwszy meczet za Kołem Podbiegunowym. Stało się to w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW).

Kanadyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu do jakiego doszło na pokładzie linii lotniczych Air Canada. Jeden z pasażerów rozpoczął lot jako starszy biały mężczyzna a zakończył jako młody Azjata.

Kanadyjskiemu pilotowi wojskowemu Russellowi Williamsowi grozi dożywocie. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do dwóch morderstw, napaści seksualnych i włamań.

Można wrzucać ludzkie prochy do rzek, byle do państwowych i nie bliżej niż pół kilometra od brzegu - zdecydowały kanadyjskie władze. Kanadyjska społeczność Hindusów i Sikhów może chować swoich zmarłych zgodnie z tradycją i prawem.

Był uważany za wyśmienitego wojskowego, do czasu aż nie został oskarżony o morderstwa, napaść i włamania. W sądzie w Belleville rozpoczął się w czwartek proces pułkownika Russella Williamsa, szefa największej kanadyjskiej bazy lotniczej w Trenton.

Kanadę nawiedziła dolegliwa plaga. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Toronto zwołano specjalny "szczyt" aby przedyskutować plan działania. Wzięli w nim udział politycy i obywatele. Kanadyjczycy szukali sposobów na zwalczanie pluskiew, których populacja w kraju gwałtownie rośnie.

89-letnia Hazel McCallion ma szansę po raz 12. zostać burmistrzem kanadyjskiego miasta Mississaugi. Kariera doświadczonej pani polityk nie zwalnia i jest niekwestionowanym ewenementem na skalę światową. McCallion od przeszło trzydziestu lat utrzymuje zaufanie wyborców. Czy i tym razem wygra z miażdżącą przewagą?

Kanadyjskie myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie bombowce w pobliżu wód terytorialnych Kanady. - Dla Rosji te loty, to manifestacja siły - skomentował rzecznik kanadyjskiego ministerstwa obrony Jay Paxton.

Ponad 200 tysięcy Kanadyjczyków przekonało się w poniedziałek wieczorem jak wygląda życie bez prądu. Eksplozja i pożar transformatora pozbawił zasilania znaczną część centrum Toronto. Do awarii doszło w najgorętszy do tej pory dzień roku. Dotknęła ona też brytyjską królową, która przebywa z 9-dniową wizytą w Kanadzie.

Ośmiolatek przyznał się funkcjonariuszom Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RMCP), że pobił na śmierć psa przy pomocy widelca do barbecue - donosi we wtorek kanadyjski "National Post". Policja nie może o nic oskarżyć chłopca, bo ten nie skończył jeszcze 12 lat, ale bulwersującą sprawę przekazano opiece społecznej. Mieszkańcy Nowej Funlandii są zszokowani.

Pewna Kanadyjka pozwała do sądu swojego operatora telefonii komórkowej. Wcale nie za wysokie rachunki, a dlatego, że z rachunku jej mąż dowiedział się o jej zdradzie. Kobieta chce, by firma zapłaciła jej 600 tys. dolarów kanadyjskich, czyli około 1,9 mln złotych.

Czteroosobowa rodzina z kanadyjskiego Quebecu zginęła uwięziona w domu, który zapadł się do leju krasowego - poinformowały miejscowe władze. Do tragedii doszło w poniedziałek wieczorem w miejscowości Saint-Jude.

Policjanci z Toronto chcieli zatrzymać samochód Wiesława D., ponieważ nie miał włączonych przednich świateł. Polak zamiast stanąć, rzucił się do ucieczki. Funkcjonariusze otworzyli ogień, gdy próbując przedrzeć się przez blokadę ranił policjanta.

Lodowa kraina kryje w sobie wiele naturalnych bogactw. Nic dziwnego, że wiele krajów ostrzy sobie zęby na myśl o tak łakomym kąsku. W poniedziałek w Kanadzie na specjalnym szczycie poświęconym przyszłości Arktyki spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Kanady, Danii, Norwegii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzenia zakazu noszenia burki i nikabu - zasłon twarzy muzułmanek - chce kanadyjska prowincja Quebec. Projekt takiego prawa, złożony w minionym tygodniu przez minister sprawiedliwości Quebecu Kathleen Weil, może zostać zaakceptowany jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Kanadyjski rząd rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego. Eksperci ostrzegają, że obecny system nie jest dostosowany do starzejącego się społeczeństwa, a Kanadyjczycy za mało oszczędzają. Ostatnio kanadyjski system jako wzór do naśladowania dla Polski wskazywało Centrum im. Adama Smitha.

Szykuje się kolejny spór o tereny na dalekiej północy. W odpowiedzi na rosyjskie zapowiedzi dotyczące eksploatacji złóż na terenach Arktyki Kanada oświadczyła, że zamierza bronić swoich praw do tego terytorium.

Tragiczny finał amatorskich zawodów kierowców skuterów śnieżnych w pobliżu miasta Revelstoke w kanadyjskich Górach Skalistych. Na ponad 200 uczestników i widzów zeszła lawina. Trzy osoby zginęły.