Kanada

Kanada

Wyatt Scott najwyraźniej z ptakami radzi sobie lepiej niż sam Władimir Putin. Startujący w wyborach do parlamentu w Ottawie Kanadyjczyk w swoim spocie wyborczym przekonuje, że chce "walczyć o Kanadę", a pomiędzy zabijaniem smoków i gangsterskimi powitaniami z kosmitami, znajdzie też czas na rozwiązanie problemów zwykłych ludzi.

Premier Kanady Stephen Harper rozwiązał w niedzielę parlament, rozpoczynając 11-tygodniową kampanię przed wyborami wyznaczonymi na 19 października. Według sondaży jego Konserwatywna Partia Kanady może mieć problem z utworzeniem kolejnego rządu większościowego.

Mieszkańcy Toronto w nietypowy sposób uczcili śmierć pewnego szopa pracza. Wszystko przez brak reakcji ze strony służb, które przez kilkanaście godzin zwlekały z zabraniem go z chodnika. By zwrócić ich uwagę, ludzie zaczęli układać przy nim kwiaty, kartki i znicze. Akcja doczekała się także obszernej relacji w sieci.

Przywiązał 100 balonów wypełnionych helem do krzesła ogrodowego i przeleciał nad kanadyjskim miastem Calgary. 26-letni Daniel Boria chciał promować swoją firmę, ale na ziemi czekała go przykra niespodzianka - został aresztowany.

W położonej na zachodzie Kanady prowincji Kolumbia Brytyjska płoną duże połacie lasów i zarośli. Pożary zmusiły do ewakuacji tysiące osób. Największe miasto tego rejonu Vancouver spowite jest dymem a jakość powietrza znacznie się obniżyła.

Rząd Kanady rozszerzył w poniedziałek listę osób i organizacji rosyjskich, którym obywatele i podmioty kanadyjskie nie mogą udzielać pożyczek, ani niczego sprzedawać. Wśród nowych pozycji są Gazprom oraz ulubiony klub motocyklowowy prezydenta Rosji Nocne Wilki. - Kanada demonstruje dziś największą agresję wobec Rosji. Musimy opracować zestaw środków odwetowych - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w rosyjskiej Dumie Aleksiej Puszkow.

W samym centrum stolicy Kanady ma powstać pomnik ofiar komunizmu. Polscy twórcy projektu znaleźli się jednak w centrum politycznego sporu, gdyż kontrowersję wzbudziła proponowana lokalizacja monumentu - tuż obok Sądu Najwyższego Kanady i w pobliżu pomnika ofiar obu wojen światowych oraz parlamentu. W czwartek kanadyjskie władze przyjęły poprawki do projektu, którego skala została umniejszona wskutek krytyki. Jednak ostatecznej zgody jeszcze nie ma.

Kanadyjski premier Stephen Harper mógł z bliska przyjrzeć się rywalizacji NATO z Rosją podczas swojej jednodniowej wizyty na pokładzie fregaty HMCS Fredericton, która bierz udział w manewrach Baltops na Bałtyku. Okręt przez pewien czas był śledzony przez dwie jednostki rosyjskiej floty, które najpewniej wysłano do obserwowania z bliska całych ćwiczeń Sojuszu.

Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.