Kanada

Kanada

Kanada zakończy 22 lutego bombardowanie celów tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii - zapowiedział w poniedziałek premier Justin Trudeau. Sześć kanadyjskich samolotów, które uczestniczyły w operacjach przeciwko dżihadystom, zostanie wycofanych.

Skoro Stany Zjednoczone prowadzą dyplomatyczne dyskusje z Rosją, to dlaczego nie ma tego robić Kanada? - pytał minister spraw zagranicznych Kanady Stephane Dion, zapowiadając zmianę w prowadzeniu polityki względem Moskwy.

Rząd chce wprowadzić zmiany w słowach hymnu państwowego Kanady "O Canada", aby zrównać kobiety i mężczyzn. Projekt ustawy dotyczący zmiany treści przedstawił Mauril Belanger z Partii Liberalnej Kanady (LPC).

Śniegu nie powinno się jeść. Okazuje się, że pochłania on wiele drobnych cząstek, głównie ze spalin samochodowych. Jedzenie go jest więc w pewnym sensie jak jedzenie lodów o smaku zanieczyszczeń.

Nowy premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Baracka Obamę, że lotnictwo kanadyjskie zaprzestanie ataków na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Nie sprecyzował, kiedy to nastąpi.

Poza wyborczym zwycięstwem dla niego to po prostu powrót do domu dzieciństwa. Justin Trudeau, lider zwycięskiej Partii Liberalnej Kanady (LPC), wraca tam, gdzie spędził 12 lat swojego życia - do rezydencji premiera Kanady.

Poniedziałkowe wybory do kanadyjskiego parlamentu federalnego mogą stać się pierwszymi, w których istotne będą głosy Indian - podają kanadyjskie media. Trzy główne partie cieszą się bowiem zbliżonym poparciem w sondażach. Stawką uzyskania przychylności Indian jest nawet rząd większościowy.

KGHM Ajax Mining Inc., spółka należąca do KGHM Polska Miedź, złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zasoby geologiczne złoża, na którym ma powstać kopalnia to 512 mln ton rudy.