Japonia

Japonia

Trzęsienie ziemi o sile szacowanej na 6,4 stopni w skali Richtera nawiedziło japońską wyspę Okinawę - poinformowała telewizja NHK. Stacja podała, że ogłoszono ostrzeżenie przed możliwym półmetrowym tsunami.

Japończycy będą mieli o czym rozmyślać, zaciągając się dymkiem z papierosa... Jeśli w ogóle zechcą jeszcze się zaciągać: rząd zamierza podwyższyć podatek od tytoniu - i to aż o 40 procent. Można się spodziewać, że ceny papierosów wzrosną o 1/3.

Japoński eksport w górę, ale słabiej od oczekiwań. Ekonomiści obawiają się, że wciąż silny jen, w parze ze spowolnieniem eksportu może mieć negatywny wpływ na japońską gospodarkę. Rząd zapowiada kolejny pakiet stymulacyjny.

Nauczyciele matematyki często muszą uciekać się do sposobów, by przekonać uczniów do tego przedmiotu. Pewien japoński pedagog zrobił to w sposób drastyczny. "Ile dni zajmie zabicie 18 dzieci, jeśli codziennie będzie się zabijało troje?" - takie oto zadanie do rozwiązania otrzymali uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej.

W II kwartale tego roku wzrost ekonomiczny Japonii znacznie zmalał – wynika z oficjalnych statystyk, podanych w Tokio.

Premier Japonii Naoto Kan przeprosił, w opublikowanym we wtorek oświadczeniu, za cierpienia wyrządzone narodowi koreańskiemu w ciągu 35 lat kolonizacji tego kraju. Tokio do tej pory nie wyraziło skruchy za swoje okrutne panowanie nad Koreą w latach 1910-1945, co nieustannie kładło się cieniem na wzajemnych relacjach.

Śledczy badający wybuch na japońskim supertankowcu, do którego doszło w zeszłym tygodniu w cieśninie Ormuz, znaleźli resztki domowej roboty materiałów wybuchowych. Incydent zakwalifikowali jako "atak terrorystyczny", poinformowała agencja informacyjna Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Hiroszima uczciła w piątek rano pamięć tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, która spadła na miasto 65 lat temu. Po raz pierwszy w uroczystościach wziął udział ambasador USA.

- Jedynym sposobem zagwarantowania, że broń nuklearna nie będzie wykorzystywana, jest jej całkowite wyeliminowanie - oświadczył Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun podczas swojej pierwszej wizyty w Nagasaki. W 1945 roku amerykańska bomba plutonowa "Fat Man" zabiła tam w ułamku sekundy nawet 75 tys. osób.

Tokijskie władze poszukują najstarszej mieszkanki miasta, która według dokumentów, ma 113 lat. Okazało się, że nikt jej nie widział od lat 80-tych. Urzędnicy postanowili sprawdzić starszych mieszkańców miasta, po tym jak w piątek odkryto, że domniemany najstarszy mężczyzna w mieście nie żyje od trzech dekad.

Miał być najstarszym człowiekiem w Tokyo, jednak gdy przedstawiciele władz przyszli do Sogena Kato w jego 111 urodziny, odkryli zmumifikowany szkielet człowieka martwego od wielu lat.

Rządzącej partii japońskiego premiera Naoto Kana najprawdopodobniej nie udało się zdobyć większości w wyższej izbie parlamentu, Izbie Radców - wskazują wyniki exit polls niedzielnych wyborów. Premier, który urzęduje zaledwie od miesiąca, zapowiedział, że nie zamierza zrezygnować ze stanowiska.

Zabił jedną osobę i ranił 10 kolejnych - mowa o sfrustrowanym pracowniku, który wjechał w grupę ludzi w zakładach motoryzacyjnych Mazdy w Japonii.

Dotychczasowy wicepremier i minister finansów Naoto Kan został wybrany nowym szefem Partii Demokratycznej (DPJ). Wkrótce potem niższa izba japońskiego parlamentu, zdominowanego przez DJP wybrała go na nowego premiera. Wcześniej w piątek do dymisji podał się gabinet Yukio Hatoyamy. Hatoyama zrezygnował z kierowania partią i ze stanowiska premiera w ubiegłą środę.

Premier Japonii Yukio Hatoyama zapowiedział, że złoży rezygnację. Poparcie dla szefa rządu spadło do 17 procent, dlatego partia poświęca go w obliczu zbliżających się wyborów.

Ze względu na potrzebę "solidnych stosunków" z USA i w obliczu napięcia na Półwyspie Koreańskim, rząd Japonii zrezygnował z planów przeniesienia amerykańskiej bazy wojskowej z Okinawy.

W pierwszym kwartale 2010 roku japoński Produkt Krajowy Brutto urósł o 1,2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem - a to znaczy, że rozwój gospodarczy był najszybszy od 3 kwartałów. Za większość wzrostu odpowiada przewaga japońskiego eksportu nad importem.

Nie szata zdobi człowieka, głosi przysłowie. Ale kiedy jeden z czołowych polityków zakłada kolorową koszulę w kratę musi liczyć się z tym, że nie przejdzie to bez echa. Na japońskiego premiera spadły za to gromy.

Tsutomu Yamaguchi był jedynym człowiekiem, który przeżył obydwa ataki jądrowe na Nagasaki, jak i Hiroszimę. O zmarłym na początku roku Japończyku powstaje film. Premiera dokumentu "Podwójny Hibaku - testament Tsutomu Yamaguchi dla świata" w sierpniu podczas obchodów 65. rocznicy tragedii. Fragmenty pokazano już teraz.