Japonia

Japonia

Do wyboru są stroje Mikołajów i Śnieżynek, sukienki księżniczek z diademem w komplecie, a nawet kimona. Wszystko w zminiaturyzowanej wersji, w sam raz na rozmiar... królika. Tylko w Japonii.

Dwie dekady po zakończeniu zimnej wojny, Japonia zdecydowała się zrewolucjonizować swoje siły zbrojne. Cała strategia obronna kraju została zmieniona. Teraz to nie Rosja, ale Chiny i Korea Północna są uznawane za główne zagrożenie.

W Osace powstaje największa pod względem powierzchni księgarnia w Japonii. Jak podała we wtorek japońska agencja Kyodo, książki będą tam sprzedawane na powierzchni odpowiadającej boisku piłkarskiemu (ok. 6800 m.kw.).

Spada produkcja przemysłowa w Japonii: w październiku zmalała o 1,8 procent w porównaniu do września. Październik jest piątym z rzędu miesiącem pod kreską. Na dodatek w Kraju Kwitnącej Wiśni niespodziewanie wzrosło bezrobocie.

Japoński minister sprawiedliwości Minoru Yanagida podał się do dymisji. Powód? Polityk pozwolił sobie na żarty o tym, że ma wyjątkowo łatwą robotę.

Japonia przyspiesza: w III kwartale gospodarka tego kraju urosła o 0,9 proc w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W drugim kwartale był to wzrost o 0,4 proc. W porównaniu z III kwartałem 2009 roku wzrost wyniósł 3,9 proc.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę w Jokohamie, że Japonia powinna być stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Deklaracją padła podczas szczytu państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC), w którym biorą udział m.in. prezydenci USA i Rosji.

- Wyeliminowanie broni nuklearnej jest konieczne - powiedział duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV na rozpoczęciu Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pod hasłem "Dziedzictwo Hiroszimy - świat bez broni nuklearnej".

Japonia i Rosja szukają wspólnego języka w sprawie spornych Wysp Kurylskich. Jak zapowiedziano, dwustronne spotkanie w tej sprawie na najwyższym szczeblu odbędzie się podczas listopadowego szczytu APEC w Jokohamie.

Bank Japonii nie odpowiedział na wyzwanie rzucone przez amerykański Fed. Tokio utrzymało stopy na dotychczasowym poziomie, efektywnie wynoszącym zero procent - ale nie powiększyło swego programu wykupu obligacji rządowych. Przed miesiącem bank centralny Japonii przeznaczył na ten cel 60 miliardów dolarów, dziesięciokrotnie mniej niż Fed.

Mają jeździć po Japonii, obserwować, notować uwagi krytyczne, a potem pomóc w reformowaniu kraju. Rząd Japonii zatrudni ok. 100 obcokrajowców, by podróżowali po Kraju Kwitnącej Wiśni i proponowali zmiany, jakie należy wprowadzić, by stał się on bardziej przyjazny dla zagranicznych turystów.

Jest wart kilkadziesiąt miliardów dolarów i ma ożywić osłabioną gospodarkę kraju. Rząd Japonii przyjął pakiet stymulacyjny, który teraz musi zaakceptować jeszcze parlament.

Trzęsienie ziemi o sile szacowanej na 6,4 stopni w skali Richtera nawiedziło japońską wyspę Okinawę - poinformowała telewizja NHK. Stacja podała, że ogłoszono ostrzeżenie przed możliwym półmetrowym tsunami.

Japończycy będą mieli o czym rozmyślać, zaciągając się dymkiem z papierosa... Jeśli w ogóle zechcą jeszcze się zaciągać: rząd zamierza podwyższyć podatek od tytoniu - i to aż o 40 procent. Można się spodziewać, że ceny papierosów wzrosną o 1/3.

Japoński eksport w górę, ale słabiej od oczekiwań. Ekonomiści obawiają się, że wciąż silny jen, w parze ze spowolnieniem eksportu może mieć negatywny wpływ na japońską gospodarkę. Rząd zapowiada kolejny pakiet stymulacyjny.

Nauczyciele matematyki często muszą uciekać się do sposobów, by przekonać uczniów do tego przedmiotu. Pewien japoński pedagog zrobił to w sposób drastyczny. "Ile dni zajmie zabicie 18 dzieci, jeśli codziennie będzie się zabijało troje?" - takie oto zadanie do rozwiązania otrzymali uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej.

W II kwartale tego roku wzrost ekonomiczny Japonii znacznie zmalał – wynika z oficjalnych statystyk, podanych w Tokio.

Premier Japonii Naoto Kan przeprosił, w opublikowanym we wtorek oświadczeniu, za cierpienia wyrządzone narodowi koreańskiemu w ciągu 35 lat kolonizacji tego kraju. Tokio do tej pory nie wyraziło skruchy za swoje okrutne panowanie nad Koreą w latach 1910-1945, co nieustannie kładło się cieniem na wzajemnych relacjach.

Śledczy badający wybuch na japońskim supertankowcu, do którego doszło w zeszłym tygodniu w cieśninie Ormuz, znaleźli resztki domowej roboty materiałów wybuchowych. Incydent zakwalifikowali jako "atak terrorystyczny", poinformowała agencja informacyjna Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Hiroszima uczciła w piątek rano pamięć tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, która spadła na miasto 65 lat temu. Po raz pierwszy w uroczystościach wziął udział ambasador USA.