Japonia

Japonia

Japończycy poczynili pierwszy ważny krok w dziedzinie komercjalizacji lotów kosmicznych. Należąca do nich rakieta H-IIA, mająca na pokładzie kilka satelit, w tym - bezprecedensowo - sondę południowokoreańską, wystartowała w piątek w przestrzeń kosmiczną.

Kolekcja chłodzącej bielizny jest to odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki po rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

W Japonii rozpoczęto wygaszanie ostatniego z 54 reaktorów jądrowych. Po raz pierwszy od 42 lat w kraju nie będzie działała żadna elektrownia jądrowa. Ulicami Tokio przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwników energii atomowej, których liczba w japońskim społeczeństwie od katastrofy w Fukushimie znacząco wzrosła.

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.

Zardzewiały motor Harley Davidson z japońską tablicą rejestracyjną został przypadkowo odkryty na plaży u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Podejrzewa się, że na kanadyjskie piaski przyniosły go wody Pacyfiku po tym, jak 14 miesięcy temu fale tsunami odebrały go właścicielowi.

Ćwiczenia antyterrorystyczne w drugim co do wielkości budynku na świecie - drapaczu chmur Sky Tree. Budowla znajdująca się w Tokio zostanie oddana do użytku dopiero za miesiąc, jednak służby bezpieczeństwa już teraz sprawdzają gotowość na wypadek ataku.

Władze USA i Japonii ogłosiły osiągnięcie historycznego porozumienia, które pozwoli zmniejszyć ciągnące się od wielu lat ostre spory o amerykańskie bazy na Okinawie. Amerykańskie wojsko ma wycofać z wyspy 9 tys. żołnierzy. Na miejscu w kilku dużych bazach zajmujących znaczną część wyspy pozostanie 10 tysięcy Amerykanów.

Grupa naukowców z tokijskiego uniwersytetu wyhodowała ludzkie włosy na łysej myszy. Badacze osiągnęli to, przeszczepiając pod skórę zwierzęcia zmodyfikowane tkanki. Ich eksperyment daje nadzieję na postęp w leczeniu łysienia.

Druga najwyższa budowla świata otwarta - na razie dla prasy. Miesiąc przed udostępnieniem go turystom i mieszkańcom Tokio zawieszony na wysokości 450 metrów taras z przeszkloną podłogą zobaczyli dziennikarze. Uwaga, materiał filmowy dla osób pozbawionych lęku wysokości!

Mieszkańcy Tokio koniec tygodnia spędzają pod kwitnącymi wiśniami. W parkach rozkładają koce i urządzają huczne pikniki. To ich pierwsze beztroskie dni od czasu ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Silny wiatr uderzył w japońską prowincję Kanto, na największej wyspie kraju - Honsiu. Wieje tak mocno, że odwołano już ponad 200 lotów, a punktualne zwykle pociągi kursują z opóźnieniami. Tokijscy pracodawcy zwolnili swoich pracowników wcześniej do domów, by mogli wrócić przed załamaniem pogody. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej wiatr utrzyma się także w środę.

Japońskie okręty wojenne zawitały we wtorek do południowokoreańskiego portu Pyeongtaek. Nastąpiło to przed planowanym na połowę kwietnia wystrzeleniem północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu - donosi Reuters.

Ostatni statek-baza japońskiej floty wielorybniczej zawinął do portu w Tokio. Oznacza to koniec trzymiesięcznych połowów na Oceanie Arktycznym. Poławiacze złowili mniej niż zazwyczaj na skutek złej pogody i działań ekologów.

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg planuje uruchomienie aplikacji pomagającej w wypadkach katastrof naturalnych - takich jak potężne trzęsienie ziemi w Japonii sprzed roku. Szef największego na świecie serwisu społecznościowego mówił o niej podczas spotkania z premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Testy nowego narzędzia internetowego już trwają.

Japonię mogą czekać tego lata niedobory energii. Właśnie został zamknięty jeden z dwóch ostatnich reaktorów, które pozostawały czynne po ograniczeniach spowodowanych przez katastrofę w Fukushimie. W maju odłączona zostanie ostatnia działająca elektrownia. Przedsiębiorcy obawiają się, że przymusowe cięcia zużycia energii narażą ich na poważne straty.