Japonia

Japonia

Elektrownia atomowa Fukushima dalej promieniuje. I jak się okazuje stanowi to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również robotów, które pracują na miejscu katastrofy. Pięć z nich "umarło" a władze nie mają planu, jak oczyścić radioaktywny teren.

2,5 tys. osób jest wciąż uważanych za zaginione, choć minęło już pięć lat od potężnego trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami w Japonii. W czwartek straż przybrzeżna w miejscowości Rikuzentakata w północno-wschodniej Japonii wznowiła poszukiwania zaginionych.

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.

Szef amerykańskiego Dowództwa Pacyfiku zaproponował odkurzenie pomysłu stworzenia koalicji flot Australii, Indii, Japonii i USA. Razem miałyby przeciwdziałać rosnącej potędze morskiej Chin. Podobny pomysł skończył się dekadę temu niczym wobec ostrego oporu Chińczyków. Wówczas Pekin ostrzegał przed budowaniem "mini-NATO".

95-letni Holender, były jeniec wojenny, który był w Nagasaki w momencie zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na to miasto, otrzyma od rządu Japonii odszkodowanie w wysokości 1,1 mln jenów (8800 euro).

29 proc. pracujących Japonek, które wzięły udział w przeprowadzonym na zlecenie rządu badaniu, było molestowanych seksualnie w miejscu pracy. Chodzi m.in. o niechciany kontakt fizyczny czy poniżające komentarze - wynika z opublikowanych we wtorek danych.

Prezydent Filipin Benito Aquino III z honorami powitał w środę w Manili cesarza Japonii Akihito i jego małżonkę Michiko. Oficjalna wizyta japońskiej pary cesarskiej ma być świadectwem dobrych stosunków, jakie obecnie panują między tymi krajami. Unikano tematów trudnych, jak spory terytorialne czy kwestia filipińskich kobiet, zmuszanych podczas II wojny światowej do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom.

Śnieżyce przetoczyły się przez Japonię. Miejscami utworzyła się prawie metrowa warstwa śniegu. Tysiące domów było bez prądu, wystąpiły utrudnienia w komunikacji lądowej i lotniczej.

Premier Japonii Shinzo Abe, którego kraj pełni przewodnictwo w G7, w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie opowiedział się za zbliżeniem siedmiu najbardziej wpływowych państw świata i Rosji. Chodz o to by zaangażować ją w rozwiązywanie kryzysów na Bliskim Wschodzie.

Wschodnie i północno-wschodnie regiony Japonii w poniedziałek nad ranem nawiedziły duże opady śniegu. W ich wyniku rany odniosło ok. 120 osób. Śnieżyce doprowadziły także do zakłóceń w ruchu drogowym i lotniczym - odwołano ponad 140 lotów krajowych.