Japonia

Japonia

Księżniczka Mako, najstarsza wnuczka cesarza Akihito, straci cesarski tytuł, bo wbrew tradycji zamierza poślubić kogoś "z ludu". Wybrankiem 25-latki jest młody prawnik Kei Komuro, a oficjalne zaręczyny mają odbyć się w najbliższą niedzielę. Mimo że nie ustalono jeszcze konkretnej daty ślubu, plany księżniczki już wywołały debatę na temat przyszłości cesarstwa. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

Japoński minister obrony Itsunori Onodera wyraził w piątek zaniepokojenie z powodu przelotu chińskich bombowców blisko terytorium Japonii. Oficjalną notę wysłano do Pekinu kanałami dyplomatycznymi. Zdaniem strony chińskiej były to rutynowe ćwiczenia wojskowe.

Japonia zamierza rozszerzyć swą rolę w sojuszu z USA "i wzmocnić swe zdolności obronne", Waszyngton zaś "podtrzymuje zobowiązanie rozmieszczenia swych najnowocześniejszych systemów w Japonii". To ustalenia z czwartkowych rozmów szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i ministrem obrony Jimem Mattisem.

Japonia i USA zgadzają się, że priorytetem w sprawie Korei Północnej jest powstrzymanie kolejnych prób rakietowych przeprowadzanych przez Pjongjang - oświadczył premier Shinzo Abe po rozmowie telefonicznej z prezydentem Donaldem Trumpem.

Nowy minister obrony Japonii Itsunori Onodera zasugerował w udzielonym niedawno krajowym mediom wywiadzie rozszerzenie uprawnień Sił Samoobrony o możliwość atakowania celów na terenie Korei Północnej. Wypowiedź ministra wywołała wiele kontrowersji w kraju, ponieważ japońskie Siły Samoobrony nie mają zgodnie z konstytucją uprawnień do atakowania żadnych celów.

Premier Japonii Shinzo Abe ponownie oświadczył przed specjalną komisją parlamentarną, że nie brał udziału w skandalu dotyczącym placówki edukacyjnej Kake. Sprawa rozwija się wokół domniemanych nacisków wywieranych przez szefa japońskiego rządu na ministrów.