Japonia

Japonia

Decyzja w sprawie rosyjsko-japońskiego traktatu pokojowego, którą w przyszłości zaproponują negocjatorzy, powinna być możliwa do przyjęcia przez narody obu krajów - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z premierem Japonii Shinzo Abem. Było to ich 25. spotkanie.

Na konsultacjach w poniedziałek w Moskwie szefów MSZ Rosji i Japonii strona rosyjska zaznaczyła, że kwestia suwerenności Rosji nad Wyspami Kurylskimi nie jest omawiana. Jest to terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował rosyjski minister Siergiej Ławrow. Wcześniej, szef MSZ Japonii Taro Kono oświadczył, że jego kraj oczekuje wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Tokio w czerwcu.

Rząd Japonii przyjął we wtorek nowe wytyczne polityki obronnej, które przewidują zwiększenie wydatków na obronę i przyspieszenie rozbudowy potencjału militarnego w najbliższych latach. Nowy plan zakłada między innymi przekształcenie dwóch największych posiadanych okrętów w de facto lotniskowce, zdolne do przyjmowania najnowocześniejszych myśliwców F-35B.

Rosja poinformowała w poniedziałek o wybudowaniu nowych koszar na południowych Kurylach. To wyspy stanowiące przedmiot jej sporu terytorialnego z Japonią. Moskwa zapowiedziała też zbudowanie tam baz dla pojazdów opancerzonych.

Sąd Najwyższy Korei Południowej nakazał w czwartek japońskiemu Mitsubishi Heavy Industries Ltd. wypłatę odszkodowań 10 obywatelom południowokoreańskim za pracę przymusową podczas drugiej wojny światowej - pisze Reuters. Wyrok wywołał natychmiastową i gniewną reakcję Tokio.