Janusz Piechociński

Janusz Piechociński

- Prezes Kaczyński wykonał dziś istotny krok. Do człowieka z marmuru, człowieka z żelaza, dodał człowieka z tabletu - żartował w Sejmie szef SLD, Leszek Miller. Skomentował w ten sposób fakt, że w debacie nad wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, prezes PiS wyemitował przemówienie kandydata PiS na premiera na tablecie. Z kolei Rafał Grupiński z PO zarzucił prezesowi PiS że boi się sam "stanąć w szranki" i dlatego wysuwa kandydaturę "quasi-premiera Glińskiego".

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział na posiedzeniu Rady Naczelnej stronnictwa, że buduje ofertę nowego centrum, na przekór polityce opartej na personaliach i konfliktach. Wyjawił, że chce rozmawiać, oprócz PJN, m.in. ze Stronnictwem Demokratycznym i Unią Pracy.

Dziś w warszawskiej siedzibie partii zbierze się Rada Naczelna PSL. Ludowcy mają omówić wyniki budżetowego szczytu UE oraz kwestię rozmów Stronnictwa z PJN. Na godz. 11 planowane jest wystąpienie prezesa PSL Janusza Piechocińskiego.

- Władysław Serafin działa na niekorzyść postrzegania polityki i ludzi w polityce aktywnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL, Janusz Piechociński. Polityk odniósł się do sprawy złamania przez Serafina przepisów drogowych i jazdy bez prawa jazdy.

- Jeśli z tego w przyszłości może powstać jakaś trwalsza współpraca i jeśli to wzmocni PSL, to ja będę zadowolony - powiedział premier Donald Tusk, komentując zaprezentowaną dziś wspólną inicjatywę programową PSL i PJN "Centrum dla Polaków". - Fajnie, że się spotykają i rozmawiają - dodał szef rządu.

PSL i PJN mają się do siebie coraz bliżej. Obie partie ogłosiły w piątek, że rozpoczynają współpracę programową pod hasłem "Centrum dla Polaków", której znakiem firmowym ma być wspólne logo. - Chcemy pokazać, że w Polsce istnieje możliwość na lepszą rozmowę i nowy styl w polityce - powiedział Jan Bury z PSL. - Opozycja też ma coś do powiedzenia - dodała Elżbieta Jakubiak z PJN.

Pięć zespołów roboczych ma zająć się postulatami wysuwanymi przez komitet protestacyjno-strajkowy powołany przez największe na Śląsku centrale związkowe. 11 marca z udziałem przedstawicieli rządu będą kontynuowane rozmowy na temat związkowych żądań. Wyznaczenie terminu kolejnych rozmów na 11 marca oznacza, że nie dojdzie - przynajmniej do tego czasu - do zapowiadanego ostrzegawczego strajku generalnego w regionie.

- Na dniach przejdzie do nas polityk z lewej strony. Nie oznacza to, że PSL skręca w prawo czy w lewo. Nadal jest w centrum - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL.

Jerzy Pietrewicz będzie nowym wiceministrem gospodarki - pisze "Newsweek". Informację miał potwierdzić w rozmowie z gazetą wicepremier Janusz Piechociński. - Jerzy Pietrewicz to wybitny specjalista w zakresie inwestycji i funkcjonowania gospodarki narodowej - powiedział wicepremier.

- Jest szansa na pozyskanie inwestora z branży motoryzacyjnej, który mógłby zacząć działać w Wielkopolsce - poinformował w sobotę w Kaliszu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak mówił, inne regiony też mogą liczyć na inwestycje.

Czy zaproponowana przez Janusza Piechocińskiego współpraca PSL z PJN i Solidarną Polską to dobry pomysł, czy nieporozumienie? Ludowcy są podzieleni. - Można pomyśleć o budowaniu czegoś większego - uważa szef klubu PSL Jan Bury. - W klubie dominuje wściekłość - anonimowo dodaje jeden z posłów Stronnictwa.

- Zależy nam na uproszczeniu procedur związanych z procesem upadłości firm - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Gowin dodał, że prawo upadłościowe powinno być traktowane jako normalny element rzeczywistości gospodarczej.