Janusz Palikot

Janusz Palikot

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał skomentować wypowiedzi posłanki swojej partii Krystyny Pawłowicz, która szydziła ze zmiany płci przez posłankę Ruchu Palikota Annę Grodzką. Jak stwierdził, zrobi to dopiero wtedy, gdy media w równym stopniu będą się zajmować tym, co mówią politycy PO. Jednocześnie zapowiedział, że PiS nie poprze kandydatury Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu, jeśli takowa będzie zgłoszona.

- Wydawnictwo "słowo/obraz terytoria" ma poważne problemy, ale nie zniknie z rynku - zapewnia prezes oficyny Stanisław Rosiek, odpowiadając zaniepokojonym internautom. Jednym z założycieli wydawnictwa był Janusz Palikot, który kilka miesięcy temu zrezygnował ze swoich udziałów, ale formalnie wciąż jest współwłaścicielem.

- To nie jest tak, że jak się człowiek nażre hormonów, to jest kobietą. No jaka pani, no twarz boksera - tak Krystyna Pawłowicz (PiS), podczas spotkania z czytelnikami "Gazety Polskiej" szydziła ze zmiany płci przez Annę Grodzką (RP). W odpowiedzi Ruch Palikota zapowiedział, że o "faszystowskich" wypowiedziach posłanki PiS zawiadomi prokuraturę, skierował też wniosek do sejmowej komisji etyki. Własny wniosek w tej sprawie złoży SLD. Sama Pawłowicz - jak mówi - "nie da się sterroryzować".

Ruchy w Ruchu Palikota. Wanda Nowicka, która po przyjęciu powszechnie krytykowanej premii utraciła poparcie jako wicemarszałek Sejmu, ma zostać kandydatką Ruchu Palikota do europarlamentu. Nie pomogło jej zatem przekazanie premii na cele charytatywne. Jak wynika z ustaleń reporterów "Polski i Świata" TVN24, Nowicką na stanowisku wicemarszałka ma zastąpić Anna Grodzka.

Wicemarszałek Sejmu z Ruchu Palikota, Wanda Nowicka, otrzymała od przewodniczącego partii Janusza Palikota propozycję startu do europarlamentu - dowiedzieli się reporterzy "Polski i Świata" TVN24. Nieoficjalnie politycy Ruchu potwierdzają, że Nowicka ma otrzymać "jedynkę w biorącym okręgu". Mówi się o Warszawie, Lublinie lub Poznaniu.

- Nie wykluczam żadnej kandydatury, także kandydatury Anny Grodzkiej - powiedział w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot, pytany, kto z ramienia Ruchu Palikota zastąpi Wandę Nowicką na stanowisku wicemarszałka Sejmu. RP zapowiedział wniosek o jej odwołanie po medialnej burzy wokół wysokich nagród, jakie przyznało sobie Prezydium Sejmu.

Politycy niemal wszystkich partii krytykują pomysł Ruchu Palikota, który chciałby zalegalizowania marihuany na własny użytek. - Panowie podchodzą do tego tematu z wyjątkową hipokryzją i wybitnym cynizmem - mówił poseł PO Paweł Olszewski.

Przeciwnicy fotoradarów mogli dziś wraz z Ruchem Palikota wziąć udział w akcji antyradarowej. Posłowie tej partii przebrani w maski z podobizną premiera Donalda Tuska i jego dwóch ministrów przekonywali, że fotoradary to jedynie sposób na łatanie dziury budżetowej. - Nie chcemyt fotopaństwa, nie chcemy fotorządu - mówił Janusz Palikot.

- Będziemy proponowali polskim obywatelom, by jeździli w maskach Tuska, Rostowskiego lub Nowaka. Niech oni płacą za twój mandat - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot, prezentując wspomniane maski. Jak dodał, to forma protestu przeciwko fotoradarom i zaostrzeniu przepisów drogowych.

Hucpa, kompletnie nieobywatelskie postępowanie - tak Janusz Palikot podsumował w "Jeden na jeden" zapowiedź zmian na drogach ministra transportu Sławomira Nowaka. Ma na nich stanąć kolejnych 160 fotoradarów. - Nie mamy infrastruktury, a traktujemy kierowców, jak bandytów - dodał Palikot.

Ruch Palikota uruchamia specjalną infolinię "dla osób prześladowanych przez CBA" - poinformował w środę na konferencji prasowej Janusz Palikot. Ma ona działać codziennie od 6 rano do północy. - Jeżeli komuś przykładano pistolet do głowy w czasie przesłuchiwania, jeżeli ktoś był straszony, że jego rodzina straci pracę albo zostanie wypisany ze szpitala, to może taką informację przekazać - powiedział Palikot.

Marek Siwiec będzie reprezentował Ruch Palikota w Parlamencie Europejskim - poinformował Janusz Palikot. - Zwróciłem się do pana Marka Siwca z propozycją współpracy w Parlamencie Europejskim pomiędzy nim a Ruchem Palikota - powiedział Palikot. Zapewnił, że "nigdy" nie proponował Siwcowi członkostwa w swojej partii.

SLD i Ruch Palikota uczczą dziś 90. rocznicę zamordowania pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza. Przedstawiciele obu partii wezmą udział w wiecu pod warszawską Zachętą, który organizuje związany z lewicą burmistrz stołecznego Ursynowa Piotr Guział. Przewidziano m.in. wystąpienia szefa SLD Leszka Millera oraz lidera RP Janusza Palikota.

Janusz Palikot spotkał się z przebywającym w szpitalu gen. Wojciechem Jaruzelskim - dowiedziała się TVN24. "Atmosfera spotkania była szczera i przyjazna" - czytamy w wydanym później komunikacie biura prasowego Ruchu Palikota.

- Jeśli chcemy uniknąć zemsty, musimy przeprosić za więzienia CIA, wyjaśnić tę sprawę i ukarać tych, którzy do tego dopuścili - powiedział na konferencji prasowej w Kiejkutach Janusz Palikot. Zdaniem polityka, zagrożeniem jest sam fakt powstania więzień, a nie fakt mówienia o tym. Po konferencji Ruch symbolicznie "uwolnił" Kiejkuty od "przekleństwa więzień CIA".