Irlandia

Irlandia

Bezrobocie w Irlandii w lutym w dalszym ciągu rosło, osiągając 10,4 proc., co stanowi rekordowy poziom od października 1997 roku - wynika z opublikowanych w środę danych Centralnego Urzędu Statystycznego.

W przeprowadzonym w nocy nalocie policja aresztowała 7 osób wiązanych z największą kradzieżą w historii Irlandii. Przestępcy najpierw porwali rodzinę urzędnika bankowego, a później wykorzystali go do kradzieży około 7 milionów euro.

Miejscowa prasa zachwyca się 26-letnią Annę Michalską, która startuje w lokalnych wyborach w irlandzkim mieście Kilkenny. - Ona może wnieść powiew uroku do samorządu - twierdzi miejscowa gazeta. Czy Polka zdobędzie uznanie w oczach irlandzkich wyborców i będzie pierwszym zagranicznym samorządowcem w mieście Kilkenny? Przekonamy się o tym w czerwcu.

Szokujące wieści o skutkach kryzysu finansowego nadchodzą z Irlandii. Według dziennika "Irish Independent" nawet 70 tys. pracowników branży handlowej może w 2009 r. stracić pracę.

To miał być dzień jak co dzień - wczesna pobudka i kilka długości basenu w pobliskim hotelu Mariott. Tym razem jednak rutyna irlandzkiego ministra została przerwana przez napad rabunkowy.

Protestancki ekstremista, który dwa lata temu chciał zabić czołowych polityków północnoirlandzkiej partii Sinn Fein, został skazany na 16 lat więzienia. Uniknął dożywocia, bo jest chory.

Około 22 ton irlandzkiej wieprzowiny zabezpieczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Weterynarii. Podejrzane mięso znalazło się już w przetwórniach, gdzie zbadają je inspektorzy. Jak mówi zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, w najbliższych godzinach prawdopodobnie zostaną zatrzymane kolejne partie mięsa.

Skażona wieprzowina wyprodukowana w Irlandii mogła być eksportowana nawet do 25 państw Europy, miedzy innymi do Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Belgii. - Do Polski nie trafiły większe partie mięsa - uspokaja Główny Lekarz Weterynarii. Sprawą zajmie się Komisja Europejska.

Nie ma prawnych przeszkód, by Irlandczycy po raz drugi zagłosowali w sprawie Traktatu Lizbońskiego - stwierdzili irlandzcy parlamentarzyści. Podkomisja irlandzkiego parlamentu przez sześć tygodni radziła się nad konsekwencjami odrzucenia dokumentu, teraz ma raport, w którym dopuszcza ponowne referendum.

Irlandia planuje wprowadzenie po raz pierwszy od 160 lat, czyli czasów Wielkiego Głodu Ziemniaczanego, kar za żebranie. Za złamanie zakazu będzie grozić 700 euro grzywny lub miesiąc więzienia.

Stopa bezrobocia w Republice Irlandii wzrosła w październiku br. do 6,7 proc. z 6,3 proc. w poprzednich miesiącach. Obecnie jest ona na najwyższym poziomie od marca 1997 r. - ogłosił w środę Centralny Urząd Statystyczny (CSO).

Fianna Fail, największa irlandzka partia niegdyś prowadzona przez "ojca irlandzkiego cudu" Bertiego Aherna, a dziś premiera Briana Cowena leci w sondażach na łeb na szyję.

Z powodu złej sytuacji gospodarczej kraju prezydent Irlandii Mary McAleese ogłosiła w środę, że godzi się na obniżkę swojej pensji o 10 proc. - donoszą irlandzkie media. Jej roczne uposażenie wynosi 325 tys. euro.

Polscy robotnicy zarabiający na irlandzkich budowach stanęli przez widmem utraty pracy. Krach na rynku finansowym błyskawicznie odbił się na zatrudnieniu w budownictwie. W ciągu roku liczba miejsc pracy zmalała o 16 proc. a irlandzka gospodarka znalazła się w głębokiej recesji.