Iran

Iran

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w mowie wygłoszonej w parlamencie po zaprzysiężeniu na drugą kadencję wezwał do większej współpracy ze społecznością międzynarodową. Zapewnił, że nie zerwie umowy jądrowej, ale nie pozostanie też bezczynny wobec "przemocy USA".

Irańska rakieta zdolna do przenoszenia satelitów osiągnęła w czwartek przestrzeń kosmiczną - poinformowała państwowa telewizja Iranu. Wraz z udanym testem rakiety zainaugurowano Narodowe Centrum Kosmiczne Chomeiniego.

Amerykański patrolowiec pełniący służbę na wodach Zatoki Perskiej oddał we wtorek strzały ostrzegawcze, gdy na niebezpiecznie bliską odległość zbliżyła się do niego jednostka należąca do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - podały anonimowe źródła wojskowe cytowane przez agencję Reutera.

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

Iran "przeciwstawi się USA" i "przygotuje adekwatną odpowiedź" - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani, odpowiadając na nałożone we wtorek na jego kraj nowe amerykańskie sankcje. Naruszają one treść oraz ducha porozumienia nuklearnego - dodał Rowhani.

Sekretarz stanu Rex Tillerson "wkrótce" wyda oświadczenie dotyczące stanowiska administracji USA w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Prezydent Donald Trump wielokrotnie nazwał je "złym układem".

"Arbitralna i konfliktowa polityka" prezydenta USA Donalda Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu. W ten sposób władze w Teheranie zareagowały na słowa Trumpa, który nazwał Iran "państwem bandyckim".

Kobiety w Iranie mogą prowadzić samochody, ale muszą mieć na to zgodę męża albo innego męskiego opiekuna. Coraz częściej irańskie kobiety siadając za kierownicą zdejmują nakrycia głowy. Bo wygodniej i chłodniej, a poza tym traktują auto, jako swoją przestrzeń prywatną – tak jak dom. Radykalni duchowni się oburzają i nakazują prowadzenie w zalecanym stroju zakrywającym włosy. Materiał z programu "24 Godziny".

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewnił emira Kataru szejka Tamima ibn Hamada as-Saniego, że Iran nie pozostawi Kataru bez wsparcia w obliczu napięć w regionie Zatoki Perskiej. Wyraził także przekonanie, że "obecna izolacja Kataru jest nie do zaakceptowania".

Iran potępił w sobotę udaremniony zamach wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Mimo napiętych stosunków, władze w Teheranie zapewniły Rijad, że są gotowe współpracować w celu zwalczania terrorystów.