Iran

Iran

Irańskie służby zdołały po dwóch dniach poszukiwań zlokalizować szczątki zaginionego samolotu pasażerskiego. Wrak leży na zaśnieżonym szczycie górskim. - Samolot w niego uderzył, po czym spadł kilkadziesiąt metrów dalej na zbocze - stwierdził Ramezan Sharif, rzecznik Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Ponad 300 osób zostało zatrzymanych po starciach derwiszów Gonabadi, sufickiej mniejszości religijnej, z policją w Teheranie. Zginęło pięciu członków irańskich sił bezpieczeństwa, a 30 zostało rannych - podały we wtorek media.

Irańskie MSZ wezwało ambasador Szwecji Helenę Sangeland, by zaprotestować przeciwko decyzji Sztokholmu o nadaniu szwedzkiego obywatelstwa przebywającemu w areszcie w Teheranie irańskiemu naukowcowi - podała oficjalna agencja prasowa IRNA.

Iran stanowi największe zagrożenie dla świata - oświadczył premier Izraela. Benjamin Netanjahu zaprezentował w czasie swojego wystąpienia w Monachium przedmiot, który - jak wyjaśniał - jest elementem zniszczonego irańskiego drona. Jak dodał, Izrael w razie potrzeby gotowy jest do działania nie tylko przeciw wspieranym przez Teheran siłom na Bliskim Wschodzie, lecz także przeciw samemu Iranowi.

Przebywający z wizytą w Indiach prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w piątek do jedności wśród muzułmanów. Zaznaczył, że gdyby świat islamu był zjednoczony, to prezydent USA Donald Trump nie ogłosiłby Jerozolimy stolicą Izraela.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian zażądał w środę, aby wszystkie wspierane przez Iran bojówki opuściły Syrię. Ocenił też, że Turcja i Iran swymi działaniami w tym kraju łamią prawo międzynarodowe.

Wojska irackie rozpoczęły operację zapewnienia bezpieczeństwa wzdłuż trasy, którą ropa naftowa ma być dostarczana samochodami cysternami z rejonu Kirkuku do Iranu. Plan zaopatrywania w ropę irańskiej rafinerii w Kermanszah Bagdad ogłosił w grudniu.