Iran

Iran

Co oznacza najnowsze spięcie w Zatoce Perskiej i decyzja Iranu o zawieszeniu części układu atomowego? Czy jesteśmy bliżej irańskiej bomby atomowej? Na pytania tvn24.pl odpowiada Paulina Iżewicz, starsza analityczka w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies.

Szefowa unijnej dyplomacji, a także ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli państw, które były zaangażowane w wypracowanie porozumienia nuklearnego z Iranem, odrzucili w czwartek ultimatum władz w Teheranie w sprawie tego układu.

Prezydent USA Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskiej stali i innych metali. Poinformował, że jest to też ostrzeżenie dla krajów importujących metale z Iranu. Wcześniej tego dnia Teheran poinformował, że wycofa się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku

Władze w Teheranie ogłosiły w środę decyzję o wycofaniu się z części zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku. Co to oznacza w praktyce i jakie może mieć konsekwencje dla sytuacji w regionie? Na pytania tvn24.pl odpowiada doktor Maciej Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Będziemy nadal walczyć z tymi, którzy chcą nas zabić - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu, komentując decyzję Iranu o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku. - Nie byłoby nic gorszego od wycofania się Iranu z umowy - oceniła francuska minister obrony.

Departament Stanu USA poinformował w piątek, że jego szef Mike Pompeo podpisał dokument, który przedłuża o 90 dni specjalne zezwolenia dla Rosji, Chin i państw europejskich na współpracę nuklearną z Iranem. To okres dwukrotnie krótszy, niż się spodziewano - zaznacz Reuters. Jednocześnie, począwszy od 4 maja zostały zaostrzone dotychczasowe sankcje Waszyngtonu wobec Teheranu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif planuje wizytę w Korei Północnej - poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa. Nie podano jednak konkretnej daty ani innych szczegółów dotyczących ewentualnego wyjazdu. Szef MSZ Iranu poinformował, że Teheran rozważy wypowiedzenie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) w przypadku zaostrzenia sankcji nałożonych przez USA.

Stany Zjednoczone muszą być przygotowane na konsekwencje ewentualnej próby uniemożliwienia Iranowi eksportowania ropy i korzystania z cieśniny Ormuz - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Iran będzie negocjował z USA tylko pod warunkiem, że Waszyngton przestanie wywierać presję na Teheran i przeprosi - powiedział w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dzień wcześniej strona amerykańska poinformowała, że nie przedłuży zezwolenia na import irańskiego surowca przez kilka krajów.

Najwyższy przywódca polityczno-duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei mianował nowego dowódcę elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - podały w niedzielę państwowe media. Na początku kwietnia USA uznały Strażników za organizację terrorystyczną.