Iran

Iran

Władze Arabii Saudyjskiej zatrzymały 10 osób, w tym ośmiu Saudyjczyków, Libańczyka i Turka, pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Iranu. Zatrzymania mają związek z aresztowaniem w marcu pod tym samym zarzutem 18 ludzi.

Francja nie chce, aby Iran brał udział w międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii - oświadczył francuski MSZ. Na udział Iranu w tym forum nastaje Moskwa - sojuszniczka, podobnie jak Teheran, władz w Damaszku.

Irański sąd zniósł nałożony w marcu 2012 r. zakaz działalności w Iranie agencji informacyjnej Reutera - podała półoficjalna irańska agencja ISNA, powołując się na wiceministra kultury Mohammada Dżafara Zadeha.

Były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani, uważany za umiarkowanego, zarejestrował się jako kandydat w czerwcowych wyborach prezydenckich. Uczynił to też konserwatysta Said Dżalili oraz protegowany obecnego prezydenta Rahim Esfandiar Maszai.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że jest w fazie omawiania z władzami Iranu "możliwych dat" nowego spotkania na temat programu nuklearnego Teheranu. MAEA dała do zrozumienia, że terminu jeszcze nie ustalono. Wcześniej irańskie media informowały, że Iran i MAEA przeprowadzą rozmowy 21 maja w Wiedniu.

Za wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie odpowiada znajdujący się w tym regionie styk trzech płyt tektonicznych. Takie położenia sprawia, że do bardzo silnych wstrząsów dochodzi tam co kilkadziesiąt lat. Sejsmolog z PAN zaznacza jednak, że konsekwencje byłyby znacznie gorsze, gdyby ziemia zatrzęsła się bliżej morza, wywołując falę tsunami.

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło we wtorek obszar ok. 100 km na południowy wschód od irańskiego miasta Buszer. Znajduje się tam jedyna elektrownia atomowa kraju. Irańska telewizja państwowa poinformowała o trzydziestu dwóch ofiarach śmiertelnych. 850 osób zostało rannych.

Kolejna tura negocjacji z Iranem ws. jego programu nuklearnego zakończyła się w Kazachstanie. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że rozmowy były "długie i intensywne", ale że stanowiska stron pozostały "dalece rozbieżne".

W marcu chiński tankowiec wziął w Iranie ładunek ropy naftowej, po raz pierwszy od czasu, gdy sankcje Unii Europejskiej nałożone na Teheran w lipcu ubiegłego roku położyły kres możliwości ubezpieczania takich przewozów.

Chaled Meszal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. To polityczny weteran, postrzegany jako kluczowa postać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem. Jego wybór kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań.

Osiemnaście osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu w Arabii Saudyjskiej pod zarzutem szpiegostwa pracowało dla służb wywiadowczych Iranu - oświadczyło we wtorek saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

"Czasem chmury pokazują niesamowitą potęgę, czasem grozę, a czasem piękno" - tak opisał swoje zdjęcia z Teheranu @Krzysztof. Zrobił je w trakcie wycieczki na jeden ze szczytów masywu Tochal - Kolakchal Peak. Udowadnia nimi, że zimowe wyprawy w góry dostarczają niezapomnianych widoków.

Szkoły publiczne w Chicago wycofują ze swoich bibliotek jeden z najpopularniejszych komiksów ostatnich lat - "Persepolis". To opowieść o dojrzewającej dziewczynce, która pokazuje życie w Iranie w czasie rewolucji religijnej ajatollaha Chomeiniego. Zdaniem kuratora miasta Chicago "książka zawiera brutalne sceny tortur" i jest nieodpowiednia dla amerykańskich nastolatków.

Muzułmańska tradycja zabrania dotykania mężczyznom kobiet, które nie są członkami ich bliskiej rodziny. Dlatego też konserwatywni przeciwnicy prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada cierpko wypomnieli mu moment uchwycony przez fotografów, gdy pocieszał matkę zmarłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Ale to dopiero początek historii.