huragan

huragan

Carlotta idzie na Meksyk. Zagrożone jest Acapulco

Meksykanie mieszkający wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przygotowują się na nadejście burzy tropikalnej o imieniu Carlotta. Według meteorologów, żywioł jeszcze dzisiaj przyniesie ulewne deszcze i mocny wiatr. Może dojść do poważnych zniszczeń. Trwa usuwanie łódek z portów i zabezpieczanie domów.

Nigdy cyklon nie był tak silny, tak wcześnie

Jeszcze nigdy tak wcześnie człowiek nie zaobserwował tak silnego huraganu na Oceanie Spokojnym. Bud, bo nim mowa, w środę otrzymał trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona. Poprzedni rekordzista osiągnął ten poziom 29 maja w 1981 roku.

Meksyk czuje respekt przed Budem

Ulewy i silny wiatr dochodzący do 115 km/h towarzyszą tropikalnemu sztormowi, w jaki przekształcił się huragan Bud, który uformował się w tym tygodniu na Pacyfiku. W piątek po południu dotarł on do południowo-zachodnich wybrzeży Meksyku. Z powodu pogorszenia pogody zamknięto lokalne szkoły i port Manzanillo, a lokalne władze przygotowały się do ewakuacji mieszkańców i turystów.

Bud urósł w siłę. Zmierza do wybrzeży Meksyku

Do wybrzeży Meksyku zbliża się pierwszy w tym sezonie huragan na Oceanie Spokojnym. W międzyczasie znacznie się wzmocnił. Bud - bo tak nazwano zjawisko - otrzymał trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Nigdy więcej Irene. Imię znikło z rejestru

40 ofiar, setki tysięcy ewakuowanych, 6,5 miliona domów bez prądu, zniszczone budynki, zwalone drzewa, powodzie, silne wiatry, wzmożone opady deszczu, ponad 20 miliardów dolarów strat w samych USA - to bilans strat po przejściu huraganu Irene w 2011 roku. I właśnie z tego powodu postanowiono usunąć słowo "Irene" z bazy imion nadawanych cyklonom na Atlantyku. Już nigdy więcej nie będzie huraganu o tym imieniu.

Amerykanie poprawiają skalę huraganów

Amerykańskie centrum monitorujące aktywność cyklonów zmienia skalę siły huraganów. Poprawki wydają się niewielkie, ale zmiany granicznych danych mają ogromne znaczenie dla precyzji w określaniu tych gwałtownych zjawisk. Mają wyeliminować rozbieżności w określaniu zagrożenia.

Powodzi będzie 10 razy więcej. Złe wieści m.in. dla Nowego Jorku

Powodzie powodowane przez huragany i sztormy tropikalne będą w niedalekiej przyszłości znacznie większe i mogą występować nawet dziesięciokrotnie częściej niż teraz - donoszą amerykańscy naukowcy. Nadmorskie, nisko położone miasta będą znacznie bardziej narażone na zniszczenia.

Ofiary, ranni, tysiące bez prądu. Wichury w Europie

Kilka ofiar, w tym dwie śmiertelne, zebrał do tej pory huraganowy wiatr towarzyszący głębokiemu niżowi o nazwie Ulli. W Wielkiej Brytanii wiało z prędkością nawet 164 km/h, silnie wiało też w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii. Wichury spowodowały spore utrudnienia komunikacyjne - zamknięto kilka lotnisk, odwołano przeprawy promowe przez kanał La Manche, a powywracane drzewa spowodowały chaos na drogach.

Żywioły szalały przez ostatni rok. Podsumowanie w TVN Meteo

Rok 2011 r. obfitował w wiele kataklizmów, które czarnymi literami zapiszą się w historii świata. Pożary w Australii, Stanach Zjednoczonych i Portugalii, najtragiczniejsze powodzie w Tajlandii i Brazylii, tornada niszczące całe miasta i huragan Iren, który odważył się zaatakować Nowy Jork. Co jeszcze się wydarzyło?

Ile huraganów w 2012 roku?

W nadchodzącym roku na Atlantyku spodziewanych jest 12 tropikalnych burz i siedem huraganów. Trzy z nich mają być "poważne". Taką prognozę opublikowała amerykańska agencja meteorologiczna Weather Services International.

Cyklony wzmacnia brązowa chmura

Grupa naukowców z amerykańskich i koreańskich ośrodków badawczych alarmuje: rosnące zanieczyszczenie atmosfery w rejonie Oceanu Indyjskiego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia silnych cyklonów na Morzu Arabskim.

Kenneth osłabł przez końcem sezonu

Huragan o imieniu Kenneth szalejący na wschodnim Pacyfiku osłabł. W środę wieczorem miał 1 kategorię w skali Saffira - Simpsona, ale w czwartek rano był już tylko burzą tropikalną. Według ekspertów dni ostatniego w sezonie huraganu są już policzone.

Czy Sean stanie się huraganem?

Sean, tropikalna burza, która uformowała się nad Atlantykiem, może stać się huraganem. Pod koniec tygodnia może sięgnąć amerykańskiej Nowej Anglii i wybrzeża Kanady.

Rina straszy turystów w Meksyku

Silny wiatr, który wzburza morze u wybrzeży niepokoi Meksykanów. Teraz, kiedy Rina, były huragan będący tropikalną burzą, zmierza w kierunku Riviery Maya, mieszkańcy martwią się o jej wpływ na turystykę.

Huragan Rina u wybrzeży Meksyku

Huragan Rina ma 1. kategorię i wieje z prędkością 140 km/godz. Główne lotniska w Meksyku nie zostały jeszcze zamknięte, ale coraz więcej lotów jest odwoływanych.

Rina ostatnim huraganem w sezonie?

Tropikalny sztorm Rina najprawdopodobniej stanie się we wtorek huraganem i wywoła obfite deszcze w Ameryce Środkowej i Meksyku. Później, zgodnie z przewidywaniami synoptyków, uderzy w wybrzeża tych regionów - poinformowała amerykańska agencja National Hurricane Center.

Meksyk: czworo zabitych, zamknięty główny port

Jova, cyklon szalejący na wodach Pacyfiku, zabił czterech Meksykanów, zalał główny port i podtopił kilka miast. Pod wodą znalazły się też główne meksykańskie kurorty na zachodnim brzegu, gdzie w środę uderzył żywioł.