Hiszpania

Hiszpania

Czterech z pięciu napastników, którzy zaatakowali w piątek nad ranem w Cambrils, zostało zastrzelonych przez jednego policjanta - podała w piątek katalońska policja. Napastnicy samochodem wjechali w ludzi, a następnie ugodzili przypadkową osobę nożem. Policja podała więcej szczegółów dotyczących tego ataku, w którym zginęła kobieta.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że mordercy, którzy dokonali zamachu w Barcelonie, nie zmuszą obywateli wolnego świata do zmiany sposobu życia i nigdy ich nie pokonają. Zapowiedziała równocześnie, że niemieckie partie będą kontynuowały kampanię wyborczą do Bundestagu, jednak zrezygnują z głośnej muzyki.

Przypadkowa eksplozja w domu jednorodzinnym w Alcanar prawdopodobnie była katalizatorem dla dwóch zamachów terrorystycznych w Barcelonie i Cambrils - twierdzi katalońska policja. W atakach zginęło co najmniej 14 osób, a 130 zostało rannych. Ogłoszona została trzydniowa żałoba.

Jak to możliwe, że furgonetka przedostała się w rejon zatłoczonego deptaku w Barcelonie, dlaczego nie był on chroniony? - pyta w piątek włoska prasa po czwartkowym zamachu, w którym zginęło 13 osób. Podkreśla, że Europa nie może ugiąć się przed "prymitywną ideologią".

Saperzy przeprowadzili w piątek dwie kontrolowane eksplozje w ruinach budynku w Alcanar, który policja uważa za centrum operacyjne terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Barcelonie i Cambrils. To tam w nocy ze środy na czwartek doszło do przypadkowej eksplozji, która całkowicie zniszczyła budynek. Na miejscu znaleziono kilkanaście butli z gazem. Policja podała, że w gruzach znaleziono w piątek "szczątki biologiczne", czyli najprawdopodobniej fragment zwłok drugiej ofiary. Wcześniej twierdzono, że w eksplozji zginęła jedna osoba.

Nocna operacja policyjna w kurorcie w Cambrils była powiązana z kolejnym zamachem terrorystycznym. Napastnicy w Cambrils wjechali nad ranem furgonetką w grupę ludzi. Zostali ostrzelani przez policję. Pięciu zamachowców nie żyje, rannych jest sześciu cywilów i policjant. Służby podają, że zastrzeleni mężczyźni mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi, a atak ten ma związek z wcześniejszym zamachem w Barcelonie, w którym zginęło 13 osób.

Hiszpańska policja poinformowała we wtorek, że aresztowała w okolicach Malagi rosyjskiego gangstera, kierującego największą organizacją handlującą narkotykami w Estonii. Jak podano w komunikacie, z obawy o swoje bezpieczeństwo mężczyzna miał zwyczaj spać z siekierą pod poduszką.

Zazwyczaj starają się sforsować wysokie ogrodzenie, ale tym razem około 200 migrantom z Afryki Subsaharyjskiej udało się w poniedziałek o świcie przedostać do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Maroku, w inny sposób. Hiszpańscy celnicy byli bezradni wobec tak licznej grupy - podała agencja EFE, powołując się na źródła w Guardia Civil.

W związku z pożarem, jaki wybuchł w nocy z soboty na niedzielę na scenie festiwalu Tomorrowland Unite Spain w Barcelonie, służby ratownicze ewakuowały 22 tysiące widzów. Akcję przeprowadzono sprawnie. Nie było ofiar śmiertelnych, ani rannych.