Hiszpania

Hiszpania

Służby ratunkowe pracują nad tym, aby uratować 2,5-letniego Yulena, który w ubiegłą niedzielę wpadł do otworu wiertniczego w hiszpańskiej Maladze. W sobotę po południu rozpoczęła się akcja wiercenia dwóch tuneli, które mają pozwolić na uratowanie chłopca.

W parlamencie Andaluzji, na południu Hiszpanii, zaprzysiężony został regionalny rząd Juana Manuela Moreno. Bazuje on na centroprawicowej koalicji Partii Ludowej (PP) i socjalliberalnej Ciudadanos (Cs). We wtorek na ulicach kilku hiszpańskich miast doszło do protestów przeciwko nowemu rządowi.

Kilka tysięcy osób protestowało we wtorek w kilku hiszpańskich miastach przeciw nowemu rządowi Andaluzji. Koalicja Partii Ludowej i Ciudadanos będzie miała większość dzięki poparciu prawicowej partii Vox. Jeden z największych wieców odbył się pod siedzibą parlamentu Andaluzji w Sewilli. Protesty przeciwko rządowi Juana Manuela Moreno odbyły się również w Madrycie, Barcelonie oraz w Kadyksie i Maladze.

Nietypowego odkrycia dokonali hiszpańscy strażnicy na granicy z Marokiem. W materacach umocowanych do dachu furgonetki funkcjonariusze znaleźli dwóch młodych mężczyzn.

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił w poniedziałek wniosek rodziny generała Francisco Franco o zablokowanie ekshumacji i przeniesienia jego zwłok poza Dolinę Poległych (Valle de los Caidos), podmadryckie mauzoleum wojny domowej. Według rządu daje to szansę, że do ekshumacji dojdzie w styczniu 2019 roku.

W 2018 roku do mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie pochowany jest Francisco Franco, dotarło ponad 340 tysięcy zwiedzających. Rekordowa liczba gości, jest zdaniem administratorów tego miejsca efektem zapowiedzianego przeniesienia zwłok generała.