Grecja

Grecja

Jedzenia w ateńskim zoo wystarczy zaledwie na kilka następnych dni. Wszystko przez kontrolę przepływu kapitału. - Możemy magazynować stosunkowo nieduże ilości, importujemy więc co trzy tygodnie i już w przyszłym skończy się nam karma. Jeśli nie znajdziemy sposobu żeby za nią zapłacić. Nasze konto jest zablokowane - tłumaczy Jean-Jacques Lesueur, założyciel ogrodu zoologicznego "Attica". W zoo żyje ponad dwa tysiące zwierząt, a jego dyrekcja ma nadzieję, że ostatecznie uzyska specjalne pozwolenie na przeprowadzenie operacji finansową poza kryzysową blokadą kapitału. Ale karma to nie jedyny problem. - VAT poszedł w górę z 13 do 23 proc., to zmniejszy nasze dochody o 10 proc. Niestety, będziemy musieli podnieść cenę biletów". W zeszłym roku ogród odwiedziło 300 tys. gości.

Bundestag za pomocą dla Grecji. W piątkowym głosowaniu większość niemieckich parlamentarzystów opowiedziała się za rozpoczęciem przez rząd Angeli Merkel negocjacji z Atenami o trzecim programie pomocowym dla pogrążonego w kryzysie kraju. "Za" zagłosowało 439 parlamentarzystów, przeciw było 119, zaś 40 wstrzymało się od głosu.

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Twierdzenie, że Niemcy mają interes w upadku Grecji nie jest dzisiaj specjalną przesadą - mówi PAP Jakub Dymek z "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Przekonuje, że Niemcy grają grecką kartą i liczą się z Grexitem, ale dopiero wtedy, gdy spłacone zostaną m.in. niemieckie banki.

Po burzliwej debacie grecki parlament poparł porozumienie z kredytodawcami i pierwszy pakiet reform gospodarczych. Był to niezbędny warunek to podjęcia negocjacji z zachodnimi partnerami na temat nowego programu pomocowego. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Stefan Skotis ze Stowarzyszenia Greków "Odysseas" oraz Michał Jaranowski z "Deutsche Welle".

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.