Grecja

Grecja

Grupa 70 Pakistańczyków w punkcie przyjmowania uchodźców w Morii na greckiej wyspie Lesbos rozpoczęła strajk głodowy, protestując przeciwko odsyłaniu ich z powrotem do Turcji na mocy ostatniego porozumienia Unii Europejskiej z Ankarą.

Rosnący wzrost liczby wniosków o azyl, składanych przez migrantów, spowoduje 15-dniową przerwę w odsyłaniu ich z Grecji do Turcji - zapowiedział w środę grecki minister ds. europejskich Nikos Ksydakis.

Przemytnicy działający w Turcji reklamują na Facebooku nową trasę przemytu ludzi do Unii Europejskiej - przez Włochy zamiast Grecji, która na mocy porozumienia UE z Turcją ma odsyłać wszystkich migrantów nielegalnie przybyłych na wyspy - pisze "Guardian".

Zdecydowanie osłabł napływ migrantów z Turcji do Grecji. - W ciągu minionych 24 godzin z tureckiego wybrzeża przeprawiło się na greckie wyspy zaledwie 161 osób - poinformował w piątek rzecznik greckiego sztabu zajmującego się kryzysem uchodźczym.

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.

Grecki minister spraw wewnętrznych Panos Kurumplis porównał w piątek obóz dla migrantów Idomeni na granicy z Macedonią do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Wypowiedział się, gdy w Brukseli trwa szczyt UE-Turcja poświęcony kryzysowi migracyjnemu.

Około 4,3 mln Greków zalega z podatkami - poinformował w środę grecki fiskus, podkreślając, że jest to prawie połowa podatników. W ubiegłym roku zaległości podatkowe Greków wyniosły 86 mld euro, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Macedońskie wojsko i policja zatrzymały kilkuset migrantów, którzy opuścili obóz Idomeni na północy Grecji, i zdołali przedostać się do Macedonii alternatywną trasą, omijając ogrodzenie wzniesione na granicy - poinformowali świadkowie.

Szwed irackiego pochodzenia, który leciał do Stambułu, został zatrzymany na międzynarodowym lotnisku w Atenach z powodu "bezprawnego posiadania" 31 paszportów, które ukrył w mikrofalówce - podała w piątek AFP, powołując się na źródło w policji.

NATO wysłało swe okręty na greckie i tureckie wody terytorialne na Morzu Egejskim, by zwalczać sieci przestępcze zajmujące się przemytem imigrantów do Europy - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Najpóźniej do 15 marca Grecja wywiąże się z obietnic zapewnienia schronienia dla 30 tys. migrantów i uchodźców - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu w Atenach. Plan uzgodniony z Unią Europejską zakładał początkowo, że Grecja zrobi to do końca 2015 roku.

W "dżungli" w Calais (Francja) imigranci sworzyli małe, nielegalne miasto z dzielnicami, restauracjami, meczetem, a nawet teatrem. Od kilku dni także na granicy grecko-macedońskiej tworzy się ogromne obozowisko, w którym już teraz może mieszkać nawet 15 tys. osób. Macedończycy zamknęli granicę i nie przepuszczają imigrantów dalej w głąb kontynentu. W Calais i Idomeni są reporterzy TVN24 Łukasz Gonciarski i Maciej Warsiński.

W wyemitowanym w środę wywiadzie dla publicznej Czeskiej Telewizji premier Słowacji Robert Fico skrytykował podejście greckich władz do kryzysu migracyjnego i ostrzegł, że w razie jego zaostrzenia jedynym wyjściem będzie uszczelnienie północnych granic Grecji.

Ponad siedem tysięcy imigrantów i uchodźców koczuje po greckiej stronie przejścia w Idomeni na granicy z Macedonią, czekając, by władze tego kraju wpuściły ich i pozwoliły na kontynuowanie podróży na północ i zachód Europy - pisze agencja Associated Press. Oenzetowska agencja ds. uchodźców poinformowała z kolei, że od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy przybyło więcej migrantów niż w pierwszym półroczu 2015 roku.