Grecja

Grecja

Greckie władze we współpracy z unijną agencją policyjną Europol rozbiły dwie międzynarodowe siatki przemytników migrantów, które z Aten zarządzały transportem uchodźców do Unii Europejskiej - ogłosiła w piątek grecka policja. Operacja trwała wiele miesięcy.

Greckie władze zakończyły w czwartek ewakuację uchodźców i imigrantów z prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią, gdzie od kilku miesięcy koczowało ok. 8,4 tys. osób; ok. 4 tys. uchodźców opuściło obóz na własną rękę - pisze AFP.

W środę w rejonie Morza Śródziemnego zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy wystąpiły niedaleko greckiej Krety i były odczuwalne na wyspie.

Ewakuacja prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią. Powód: obóz miał służyć interesom przemytników. Jednak takie działanie może nie rozwiązać problemu. Niektórzy z uchodźców zapowiadają, że właśnie likwidacja obozu skłoniła ich do nielegalnego przekroczenia granicy. Magazyn programu "Polska i Świat".

W obozie dla uchodźców w Idomeni w północnej Grecji, przy granicy z Macedonią, zagnieździła się zorganizowana przestępczość - pisze greckie media. Pojawiło się określenie "getto Idomeni". Grecka policja nie wchodzi do środka i utrzymuje jedynie kordon wokół.

Obywatele Afganistanu, Pakistanu, Iraku i Syrii znajdowali się w ciężarówce zatrzymanej w Macedonii - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych tego kraju Oliver Spasovski.

Wciąż nie ma porozumienia między strefą euro a Grecją, które pozwoliłoby na wypłatę temu krajowi kolejnych miliardów euro, ale ministrowie finansów eurolandu z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe działania Aten, dając nadzieję na szybkie zakończenie rozmów.

Przedstawiciele kredytodawców Grecji są blisko porozumienia z władzami tego kraju, które ma otworzyć drogę do wypłaty kolejnej transzy pomocy oraz umożliwić restrukturyzację zadłużenia. Strefa euro nie chce się jednak zgodzić na jego nominalne zmniejszenie.

Policja macedońska użyła w środę gazu łzawiącego na przejściu granicznym z Grecją w pobliżu Idomeni, aby rozproszyć ok. 50 migrantów, którzy podeszli do ogrodzenia w proteście przeciwko zamknięciu granicy - podał Reuters, powołując się na świadków.