Grecja

Grecja

Najnowsza runda rozmów między przywódcami cypryjskich Greków i Turków ws. zjednoczenia Cypru nie doprowadziła do porozumienia - poinformowała we wtorek w oświadczeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Barack Obama we wtorek rano rozpoczął oficjalną wizytę do Grecji. Ostatnia podróż zagraniczna Obamy, w trakcie której odwiedzi również Niemcy i Peru, następuje tydzień po niespodziewanym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Wyniki wyborów prawdopodobnie będą głównym tematem spotkań.

W proteście przeciwko przedłużającej się procedurze azylowej kilkudziesięciu uchodźców w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos podpaliło trzy kontenery, zajmowane przez służby azylowe - podała grecka policja. Nikt nie ucierpiał.

Czterej pakistańscy nastolatkowie zostali aresztowani w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos pod zarzutem zgwałcenia innego pakistańskiego chłopca - poinformowała w środę grecka policja.

Grecja odrzuciła wnioski azylowe trzech z ośmiu tureckich wojskowych, którzy uciekli do tego kraju po nieudanym puczu w Turcji z 15 lipca - poinformował w środę Reuters, powołując się na źródła w policji. Wojskowi mogą odwołać się od decyzji służb azylowych.

Armia turecka poderwała w środę samoloty F-16 do pościgu za dwoma okrętami tureckiej straży przybrzeżnej, w których mogą znajdować się domniemani puczyści - podała prywatna turecka agencja Dogan. AFP podkreśla, że nie wiadomo, kto jest na pokładzie okrętów.

Tysiące Greków demonstrowały w środę przed parlamentem w Atenach przeciwko zdominowanemu przez lewicę rządowi i najnowszemu pakietowi przedsięwzięć oszczędnościowych, od których zagraniczni kredytodawcy uzależniają dalszą pomoc finansową dla Grecji.