Francja - UE

Francja - UE

Komisja Europejska przyjęła nową propozycje budżetu UE na 2013 r., gdyż Parlament Europejski i rządy nie porozumiały się w wymaganym czasie ws. przyszłorocznego budżetu. Ta propozycja, tak jak poprzednia, zakłada wzrost wydatków o prawie 9 mld euro w stosunku do budżetu 2012.

- Wszystko wskazuje na to, że Polska nadal będzie największym biorcą z budżetu unijnego. Ale ja uważam, że błąd jest w strategii - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Jarosław Kalinowski oceniając zakończony w piątek bez efektów szczyt Unii Europejskiej. I dodał: - Będzie go można naprawić jeszcze w styczniu - ocenił.

Jak donoszą dziennikarze z Brukseli, staje się jasne, że rozmowy zostały zerwane z powodu silnego oporu potężnej koalicji Wielkiej Brytanii i Niemiec, wspieranych przez Finlandię, Holandię i Szwecję. Przedstawiciele tych krajów domagali się dalszych cięć w unijnym budżecie, nie zgadzając się na najnowszą propozycję Hermana van Rompuya.

73,9 mld euro, czyli o ponad miliard więcej niż chciał Cypr przewiduje dla Polski nowa propozycja budżetu UE na lata 2014-20 - wynika z wyliczeń PAP. Według tego projektu, limit dostępu do funduszy spójności dla danego kraju ustalony jest w wysokości 2,4 proc. jego PKB. Propozycja zakłada jednak większe cięcia w rolnictwie.