Ewa Kopacz

Ewa Kopacz

Ewa Kopacz potrzebuje wokół siebie "zespołu doradców" i jej "psiapsiółki", które zna od lat niekoniecznie pomogą jej w sformowaniu dobrego rządu - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Zdaniem lidera Twojego Ruchu błędem byłoby przekazanie roli marszałka Sejmu Radosławowi Sikorskiemu w czasie, w którym Polska musi reagować szybko na politykę rosyjską.

Joachim Brudziński z PiS krytykuje w "Kropce nad i" decyzję o wyborze Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu. O tym, że szef MSZ pożegna się ze swoim resortem poinformowały w środę nieoficjalnie "Fakty" TVN. Rozmówca Moniki Olejnik powiedział, że jego zdaniem Sikorski lepiej sprawdziłby się jako sołtys w Chobielinie (minister ma tam dworek - red.).

Ewa Kopacz potrzebuje wokół siebie "zespołu doradców" i jej "psiapsiółki", które zna od lat niekoniecznie pomogą jej w sformowaniu dobrego rządu - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Zdaniem lidera Twojego Ruchu błędem byłoby przekazanie roli marszałka Sejmu Radosławowi Sikorskiemu w czasie, w którym Polska musi reagować szybko na politykę rosyjską.

Środa upływa desygnowanej na premier Ewie Kopacz na spotkaniach z dotychczasowymi ministrami. Kolejni czterej zostali zaproszeni na konsultacje w czwartek. Kto zachowa stanowisko? Kopacz zapowiedziała dziennikarzom, że do piątku tego nie zdradzi. Przyznała jednak, że nazwiska przyszłych ministrów "ma już w głowie".

Skład gabinetu Ewy Kopacz poznamy dopiero w piątek, jednak coraz więcej wskazuje na to, że Radosław Sikorski może być jednym z ministrów, którzy rząd opuszczą. Zgodnie z doniesieniami medialnymi miałby on zostać marszałkiem Sejmu. - Jest w tym sporo prawdy - przyznała w programie "Wstajesz i wiesz" Małgorzata Kidawa-Błońska. - Skłamałabym jednak, gdybym powiedziała, że wiem to na 100 procent - dodała.

- To kolejny dowód na to, że ten rząd jest nie tylko kontynuacją poprzedniego, ale także na to, że patologiczna partia nie jest w stanie się sama oczyszczać - w ten sposób rzecznik PiS Adam Hofman komentował w "Jeden na Jeden" doniesienia, że Bartosz Arłukowicz pozostanie na stanowisko ministra zdrowia. - Nie wiem, jaki jest sens trzymania beznadziejnych ministrów - podsumował.

- Ewa Kopacz będzie przywódcą PO i premierem tak długo, jak nie będzie kryzysu. Pierwszy kryzys odsunie ją z jednej i drugiej funkcji. To jest ta zasadnicza różnica między nią a Tuskiem – stwierdził Jan Rokita w „Faktach po Faktach" w TVN24. Były poseł podkreślał, że jest to "moment próby" Ewy Kopacz i aby odnieść sukces powinna pokazać się jako pragmatyczny człowiek.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że we wtorek odbędzie się ostatnie, krótkie posiedzenie rządu, pod przewodnictwem pełniącego obowiązki premiera Donalda Tuska. - To będzie pożegnanie rządu i premiera Tuska - podkreśliła.

We wtorek odbędą się posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ws. zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym desygnowana na premiera Ewa Kopacz miałaby wygłosić expose - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

- Dobrze byłoby, gdyby premierem w obecnej sytuacji był ktoś przygotowany, a nie uczący się w marszu - skomentowała kandydaturę Ewy Kopacz prof. Jadwiga Staniszkis. W programie "Jeden na jeden" socjolog oceniła, że przyszła szefowa rządu była "beznadziejna" jako minister zdrowia, a obecna trudna sytuacja międzynarodowa i wewnętrzne rozgrywki polityczne to "sprawy zbyt skomplikowane" dla Ewy Kopacz.

W "Kawie na ławę" politycy dyskutowali o przyszłej szefowej polskiego rządu. - Pani marszałek Kopacz jest niestety politykiem niesamodzielnym - mówił Zbigniew Girzyński z PiS. Kopacz bronił jej partyjny kolega Cezary Grabarczyk z PO: - Marszałek Kopacz ma silną pozycję w PO. Wynika ona nie tylko z merytorycznych kompetencji.

- Sikorski jest arogancki, butny, ma zły charakter - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Napieralski (SLD) dodając, że szef MSZ byłby złym marszałkiem Sejmu. Razem ze Zbigniewem Kuźmiukiem (PiS) ocenili, że Sikorski nieustannie prowadziłby wojny z opozycją, szczególnie z Prawem i Sprawiedliwością. Z kolei Julia Pitera (PO) w obronie partyjnego kolegi stwierdziła, że Sikorski nie byłby gorszym marszałkiem od Ludwika Dorna (wówczas PiS).

- Nic o tym nie wiem - tak Jacek Rostowski skomentował doniesienia o tym, że mógłby zastąpić Radosława Sikorskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. W programie "Piaskiem po oczach" były wicepremier był niezwykle ostrożny w komentarzach na temat zmian w rządzie, których dokonać może Ewa Kopacz. Jak podkreślił bowiem, w takich sytuacjach najczęściej "ci, którzy wiedzą, nie mówią, a ci którzy mówią, nie wiedzą".

Niespełna godzinę trwało spotkanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z przyszłą premier Ewą Kopacz i ustępującym szefem rządu Donaldem Tuskiem w Sejmie - podała TVN24, cytując informacje dziennikarki "Faktów TVN" Magdy Łucyan. Niewykluczone, że piątkowa rozmowa przypieczętowała to, że Sienkiewicz nie znajdzie się w nowym rządzie.

Prezydent będzie zwłaszcza zainteresowany tymi resortami, które się wiążą z jego konstytucyjną odpowiedzialnością. A prezydent konstytucyjnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa i politykę zagraniczną - mówił w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz w kontekście tworzenia nowego rządu.