Chiny

Chiny

Wystarczyło niespełna 45 minut, by wodospad Hukou na chińskiej Żółtej Rzece zamarzł. Znawców słynnej Huang He dodatkowo dziwi fakt, że pokrywa lodowa powstała za dnia. Skuta lodem rzeka wygląda malowniczo, ale niestety turyści nie mogą jej oglądać.

Międzynarodowe Radio Białoruś rozpoczęło od początku roku nadawanie nowego programu w języku chińskim, zatytułowanego "Wasz przyjaciel - Białoruś" - poinformował w piątek dyrektor rozgłośni Nawum Halpiarowicz.

W tym roku, chińskie fabryki po raz pierwszy wyprodukują więcej samochodów, niż ich konkurenci z Europy – tak wynika z prognoz, jakie zaprezentował Financial Times.

Budynek w Pekinie zaprojektowany przez Zahę Hadid został skopiowany przez chińskiego dewelopera, który w miejscowości Chongqing buduje niemal identyczny obiekt. Co więcej, trwa wyścig, kto będzie pierwszy. Sławna architekt nie może nic zrobić, bo w Chinach - u światowego lidera podróbek - prawo nie chroni własności intelektualnej.

Zamki, freski i wymyślne konstrukcje - wszystko z lodu. W Chinach trwa doroczny festiwal rzeźb lodowych. Temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, lodowe konstrukcje dobrze się konserwują, a turystów przybywa.

Śnieg, a także bardzo silny wiatr dały się w środę we znaki Japończykom i Chińczykom. Trudne warunki pogodowe doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Przy widzialności ograniczonej przez zawieje i zamiecie śnieżne do tylko 5 m, nie sposób było poruszać się bezpiecznie żadnym środkiem transportu.

Fantazyjne lodowe girlandy ozdobiły nabrzeże w chińskim mieście Yantai nad Morzem Żółtym. To efekt ostrego ochłodzenia, które zmroziło morską wilgoć. Oprócz spektakularnych widoków, mróz śnieg i wiatr dostarczyły jednak także kłopotów.

Gęsta zimowa mgła dała się we znaki kierowcom w prowincji Syczuan w środkowo-zachodnich Chinach. Lokalne władze były zmuszone na kilka godzin zamknąć drogi szybkiego ruchu.

Zaledwie pięć metrów przed szybą samochodu widzieli kierowcy podczas zamieci, która w niedzielę nawiedziła północno-zachodnie Chiny. Gęsto padający śnieg i silny wiatr unieruchomiły na drogach ponad 200 samochodów. W pojazdach wysiadało ogrzewanie, a kierowcy i pasażerowie potrzebowali pomocy ratowników.

Dryfujący lód już pokrywa 80 proc. Rzeki Żółtej na odcinku jej najwyższej szerokości geograficznej, czyli w Mongolii Wewnętrznej. Chłód przyszedł tam wcześniej niż w zeszłym roku, obniżając gwałtownie temperaturę do -15 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Kra nie stanowi jeszcze zagrożenia, ale na wszelki wypadek oddelegowano pół tysiąca osób do monitorowania stanu wody.

Siedem osób zginęło, a 35 zostało rannych w serii wypadków, do których doszło w poniedziałek na autostradzie w prowincji Szantung w Chinach. Powód? Fatalne warunki pogodowe. Gęsta mgła skróciła tam widzialność do zaledwie kilku metrów. Pogoda doprowadziła też do karambolu 46 pojazdów w prowincji Qinghai.

Reporterzy telewizyjni nagrali, jak lekarz z południowochińskiej wsi Chenzhou bez żadnego specjalnego wyposażenia łapał śmiertelnie jadowitego grzechotnika. Choć mężczyzna nie pierwszy raz mierzył z takim zadaniem, przyznał, że był przerażony. Mimo strachu zdecydował się zaryzykować życiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom swojej wioski.

Mgliste poranki to w ostatnich dniach domena nie tylko naszego kraju. W mieście Chongqing w południowo-zachodnich Chinach widzialność spadła poniżej 100 metrów.