Chiny

Chiny

Stany Zjednoczone są obiektem zakrojonych na szeroką skalę cyberataków, które stanowią zagrożenie dla ich gospodarczej konkurencyjności - wynika z tajnego raportu o zagrożeniach dla USA, o którym informuje w poniedziałek "Washington Post". Najwięcej ataków na świecie przeprowadzają Chińczycy. Daleko w tyle są Rosja, Izrael i Francja.

Kilka dni poprzedzających przypadający na najbliższą niedzielę Chiński Nowy Rok stanowi okres, w którym w Państwie Środka ma miejsce największa masowa migracja ludności na świecie. Żeby spędzić święta z rodziną, Chińczycy są w stanie pokonać wieleset kilometrów.

Chiński handel pozytywnie zaskakuje rynek. W styczniu, Chiny wypracowały nadwyżkę handlową w wysokości 29-ciu miliardów 200-tu milionów dolarów.

Pustynię Gobi w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się oaza dla wędrujących Jedwabnym Szlakiem, zasłaniają tysiące metrów kwadratowych paneli słonecznych. Niebawem tych paneli jeszcze przybędzie - Chiny chcą pozyskiwać z nich aż 1 gigawat energii elektrycznej.

Producenci konsol do gier i samych gier uważnie patrzą na Chiny. Władze w Pekinie rozważają uchylenie obowiązującego tam od ponad 13-tu lat zakazu używania tych urządzeń.

Mgła spowiła sporą część Chin w piątkowy poranek. Miejscami widoczność spadła do 5 metrów. Zamknięto autostrady i lotniska. W kraju zapanował komunikacyjny paraliż.

Korea Północna zagroziła, że zaatakuje Koreę Południową, jeśli ta wprowadzi zaostrzone sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła wobec reżimu w Phenianie. Chiny ostrzegły, że mogą zmniejszyć swoją pomoc dla Korei Płn., jeśli przeprowadzi ona kolejną próbę atomową.

Kuter rybacki z tajwańskimi działaczami na pokładzie próbował dotrzeć do spornego archipelagu Senkaku (tajw. Tiaoyutai). Został jednak zawrócony, zanim dotarł do wód terytorialnych Japonii - poinformowała japońska straż przybrzeżna Japonii.

Komunistyczne władze Chin zmieniły dialogi w kilku scenach "Skyfall", a jedną w ogóle wycięły. Chodzi o te fragmenty najnowszego Bonda, w których kraj - zdaniem chińskich cenzorów - pokazywany jest w nieodpowiedni sposób. Hollywoodzka wytwórnia, jak dotąd, nie zareagowała na cenzurę - w obawie, że film mógłby w ogóle zostać wycofany z kin. A tamtejszy rynek jest największym na świecie.

W Chinach systematycznie zwiększa się udział energii wytwarzanej w oparciu o źródła odnawialne. W ubiegłym roku jedna piąta energii pochodziła z alternatywnych źródeł - wynika z raportu chińskiej Komisji Kontroli Energii Elektrycznej.

- Stany Zjednoczone porozumiały się z Chinami w sprawie uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępi Koreę Północną - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne w ONZ. Rezolucję ma też poprzeć Rosja. Byłby to cios dla dyktatury Kim Dzong-Una.

Gęsta mgła spowiła zachodnią i środkową część Chin w środowy poranek. Ze względu na padający śnieg, miejscami widzialność była ograniczona do 50 metrów. Dla bezpieczeństwa kierowców na autostradach wprowadzono ograniczenia w ruchu.