Brazylia

Brazylia

Co najmniej dwa tysiące ludzi demonstrowało w faveli de Mare w Rio de Janeiro po śmierci Marielle Franco, radnej miejskiej i działaczki walczącej z rasizmem i przemocą ze strony policji. Kobieta została zamordowana w środę.

W piątek tysiące ludzi wyszły na ulice brazylijskich miast w proteście po zabójstwie znanej aktywistki i polityk Marielle Franco. 38-letnia obrończyni praw człowieka i radna miasta Rio de Janeiro, znana z ujawniania przypadków nadużyć ze strony policji, została zamordowana w środę w nocy.

W tydzień po podpisaniu przez prezydenta Brazylii dekretu, który pozwolił na przejęcie przez wojsko ochrony bezpieczeństwa w Rio de Janeiro, fawele przeczesuje 3200 żołnierzy.

Prezydent Brazylii Michel Temer reaguje na "eskalację przemocy", do jakiej doszło w czasie karnawału tanecznego w Rio de Janeiro. Ogłosił w piątek, że po zakończeniu imprezy, która przyciągnęła setki tysięcy gości z całego świata, odpowiedzialność za bezpieczeństwo miasta przejmie wojsko.

W centrum brazylijskiej stolicy Brasilii zawalił się fragment wiaduktu drogowego. Tony betonu spadły na parking i niewielką restaurację, nie ma jednak informacji o ofiarach. Brasilia, zbudowane w 1960 roku od podstaw miasto, uważana jest za arcydzieło modernizmu i znajduje się na liście UNESCO. Jak zauważa Reuters, zwana przez Brazylijczyków "fantastyczną wyspą" Brasilia zaczyna się jednak starzeć - w niedzielę zawaliła się w niej także część budynku mieszkalnego.

Brazylijska marynarka wojenna dokonała niecodziennej operacji ze swoim najnowszym, budowanym jeszcze, okrętem podwodnym Riachuelo. Częściowo wykończona jednostka przejechała pięć kilometrów po drogach, aby z jednej części stoczni trafić do drugiej. Pokonała nawet tunel.

Kobiety z zakładu karnego w brazylijskiego Belo Horizonte też chcą zaznać atmosfery świąt. Rywalizują w konkursie na to, czyja cela będzie najładniej przystrojona na święta. Zwycięzcy mogą dostać nowy telewizor. Konkurs odbywa się już od kilku lat i jest elementem programu resocjalizacji. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Szokujące nagranie z Sao Paulo. Rabusie próbowali okraść aptekę , w której był akurat policjant po służbie, z żoną i rocznym synkiem. Gdy wpadli napastnicy, funkcjonariusz nie zawahał się sięgnąć po broń i choć na ręku trzymał swoje dziecko, otworzył ogień do napastników. Działał skutecznie, bo rabusiów zabił. Brazylia chwali jego postawę. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Mimo ostatnich informacji o rosnącej przemocy w fawelach w Rio de Janeiro, a nawet śmierci turystów na ich terenie - te dzielnice wciąż są chętnie odwiedzane. Turyści chcą poznać obraz prawdziwego Rio. Są nawet przewodnicy wyspecjalizowani w organizowaniu wycieczek w te miejsca. Materiał z programu "24 Godziny".

Tukana bardzo zainteresowała praca kamery ustawionej nad jedną z dróg w Brazylii. W rezultacie zamiast nudnego widoku nieciekawej okolicy, w kadrze zaprezentował się imponujący wielkością i kolorami ptasi dziób.

67-letnia hiszpańska turystka została zastrzelona przez policję w Rio de Janeiro. Funkcjonariusze otworzyli ogień, gdy samochód, którym podróżowała, nie zatrzymał się do kontroli w niebezpiecznej części miasta.