Brazylia

Brazylia

Jair Bolsonaro, faworyt wyborów prezydenckich w Brazylii, został ugodzony nożem w brzuch - poinformował na Twitterze jego syn Flavio. Doznał ciężkich obrażeń i był bliski śmierci, ale obecnie, po trwającej dwie godziny operacji, jest w stanie "ciężkim, ale stabilnym" - poinformowali lekarze.

Spłonęło 90 procent spośród około 20 milionów eksponatów, w tym między innymi słynna czaszka Luzii sprzed ponad 11 tysięcy lat - poinformowała we wtorek wicedyrektor brazylijskiego Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro, w którym w nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchł ogromny pożar.

Prezydent Brazylii Michel Temer ogłosił we wtorek, że wyśle wojsko do stanu Roraima na północy kraju, przy granicy z Wenezuelą, by pomóc w utrzymaniu tam porządku i zapewnieniu bezpieczeństwa wenezuelskim imigrantom.

Brazylijska lewicowa Partia Pracujących (PT) zgłosiła w środę kandydaturę swojego historycznego przywódcy Luiza Inacio Luli da Silvy do wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 7 października - poinformowano na stronie internetowej ugrupowania. "To już oficjalne. Lula jest kandydatem Partii Pracujących na prezydenta Republiki" - brzmi komunikat.

Tatiane Spitzner zmarła po upadku z czwartego piętra. Nie wiadomo, co wydarzyło się w mieszkaniu, które dzieliła z mężem, Luisem Felipe Manvalierem. Wiemy jednak, co wydarzyło się wcześniej. Kamery monitoringu zarejestrowały krok po kroku, jak Manvailer znęca się nad żoną. Katuje ją na parkingu i w windzie. Po około 20 minutach - które nie zostały nagrane - schodzi po jej ciało. Ciągnie po ziemi i ukrywa w mieszkaniu. Wraca do windy, wyciera ślady krwi. Nagranie wyemitowano w popularnym brazylijskim programie "Fantastico". Wywołało szok.

Przewodniczący sądu apelacyjnego zarządził w niedzielę, że były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva pozostanie w więzieniu. Werdykt ten wydał po wcześniejszych dwóch sprzecznych decyzjach innych sędziów.

Około 200 kierowców ciężarówek blokowało w poniedziałek drogi dojazdowe do rafinerii w Duque de Caxias, w pobliżu Rio de Janeiro. Blokadę zorganizowano mimo ogłoszonego wcześniej przez rząd porozumienia, które miało zakończyć trwający od tygodnia strajk. Kierowcy protestują między innymi przeciwko wysokim cenom paliw.

Władze miasta Sao Paulo wprowadziły w piątek stan wyjątkowy z powodu protestu kierowców ciężarówek. Prezydent Brazylii Michel Temer upoważnił wojsko do siłowego rozwiązania blokad dróg, które od pięciu dni paraliżują to największe południowoamerykańskie państwo.

Ponad 60 brazylijskich parlamentarzystów z opozycyjnej Partii Pracujących (PT) zmieniło formalnie swoje imiona, dodając do nich człon "Lula". Ma to na celu uhonorowanie skazanego na karę więzienia byłego prezydenta kraju Luiza Inacio Luli da Silvy.

Lawinowo rośnie import spermy z USA do Brazylii - donosi amerykański dziennik "Wall Street Journal". Szczególnie pożądane jest nasienie opisywane jako pochodzące od Amerykanina typu kaukaskiego, które daje nadzieję na dziecko o jasnej cerze, błękitnych oczach i blond włosach.

Sędzia federalny Sergio Moro wydał w czwartek po południu nakaz aresztowania byłego prezydenta Brazylii, zgodnie z którym Luiz Inacio Lula da Silva ma się stawić do piątkowego wieczora na jednym z posterunków policji, aby rozpocząć odbywanie 12-letniej kary więzienia.

Luiz Inacio Lula da Silva musi trafić do więzienia - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy. Odrzucił tym samym wniosek byłego prezydenta Brazylii o pozostanie na wolności, dopóki nie wyczerpie on wszystkich możliwych apelacji. Lula został skazany na 12 lat pozbawienia wolności za korupcję i malwersacje finansowe.