Brazylia

Brazylia

Prawie cztery tysiące tam w Brazylii, czyli około jednej piątej wszystkich znajdujących się w tym kraju, jest w takim stanie, że istnieje wysokie ryzyko bądź potencjalne ryzyko katastrofy - oświadczył we wtorek brazylijski minister rozwoju regionalnego Gustavo Canuto.

Do 84 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych po przerwaniu tamy w kopalni rudy żelaza Corrego do Feijao w stanie Minas Gerais w Brazylii - podały służby ratownicze we wtorek. Do tej pory udało się zidentyfikować 48 zabitych. 276 osób jest uważanych za zaginione.

Kiedy doszło do zniszczenia tamy w brazylijskim stanie Minas Gerais, trwała akurat pora obiadowa. Wielu górników z miejscowej kopalni przebywało właśnie na stołówce, która została całkowicie zalana przez falę błota. To oni stanowią największą grupę wśród zaginionych. Lawina pochłonęła wiele istnień ludzkich, domów, samochodów. Nadzieja na odnalezienie żywych z każdą chwilą maleje.

Jair Bolsonaro, skrajnie prawicowy prezydent Brazylii, podpisał we wtorek dekret, który tymczasowo znosi część restrykcji dotyczących kupowania broni. Jak komentuje Reuters, to pierwszy krok do realizacji obietnicy wyborczej dotyczącej zniesienia ograniczeń w zakresie posiadania broni.

Brazylijska minister rolnictwa oskarżyła swoją rodaczkę Gisele Bündchen o psucie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Supermodelka, od lat zaangażowana w ochronę środowiska naturalnego, wielokrotnie krytykowała władze Brazylii za niedostateczne działania w tym zakresie.

Finansowanie działających w Brazylii organizacji pozarządowych będzie wnikliwie kontrolowane - ogłosił w poniedziałek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Celem wzmożonego nadzoru ma być ustalenie, czy organizacje te wypełniają należycie rolę uzupełniania działań rządu.

12 osób, w tym sześciu policjantów, zginęło w piątek w mieście Milagres w stanie Bahia w północno-wschodniej Brazylii - podał burmistrz tej miejscowości. To tragiczny bilans napadu na dwa sąsiadujące ze sobą banki.