Brazylia

Brazylia

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nominował w środę byłego ewangelickiego misjonarza Ricardo Lopesa Diasa na szefa rządowego departamentu ds. odizolowanych plemion tubylczych. Krytycznie do decyzji prawicowego prezydenta odnoszą się organizacje pozarządowe i ONZ, mówiąc, że grozi to niebezpieczeństwem dla rdzennej ludności Brazylii.

W wyniku ulewnych deszczy w południowo-wschodniej Brazylii zginęły 52 osoby, 65 zostało rannych, a dwie uznawane są za zaginione. Odnotowano tam największe od ponad wieku opady. W ciągu doby spadło 172 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Największe lasy tropikalne, lasy amazońskie, straciły przez rok - od sierpnia 2018 roku - 10.100 kilometrów kwadratowych swego obszaru, a od sierpnia 2017 do lipca 2018 roku - 7033 kilometrów kwadratowych. To wzrost ubytku o 43 procent.

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro zapowiedział we wtorek odejście z Partii Socjalliberalnej (PSL) - poinformowały władze tego ugrupowania. W przyszłym roku zamierza założyć własną partię, a rozmowy na ten temat mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

- Chronimy naszą ziemię i życie, które na niej jest. Czasami się boję, ale musimy podnieść głowy i działać. Jesteśmy tu, by walczyć - tłumaczył jeszcze we wrześniu obrońca Puszczy Amazońskiej, Paulo Paulino Guajajara, pseudonim Wilk. Za tę walkę zapłacił najwyższą cenę. Indiański aktywista i członek grupy Strażników Lasu kilka dni temu został zabity.