blog

blog

W ciągu kilku dni w roku doświadczamy w Polsce opadów gradu. Jak wynika z badań klimatologów, w centrum kraju zdarza się to średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Gorzej jest na południu i południowym-wschodzie Polski oraz na Pomorzu, tutaj tych dni jest nawet ponad 10.

Tetsuya "Ted" Fujita opracował w 1977 roku skalę oceniającą poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń, a nie ich fizycznych właściwości. Jest ona teoretycznie 7 stopniowa, przy czym najwyższy stopień F6 nie jest praktycznie używany.

Trąby powietrze wydawało się, że dotyczą tylko USA, gdzie jest ich najwięcej na świecie. A tu już nie pierwszy raz przypominamy sobie, że to zjawisko, które też potrafi występować w Polsce.

Nad Europą Centralną i Półwyspem Apenińskim zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Azorami, Wyspami Brytyjskimi i Rosją. Polska jest pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych; ciepłego a na zachodzie chłodnego.

Dziękuję za pozdrowienia i za listy od fanów magazynu "Dobre Klimaty". Piszecie Państwo, że jesteście pod wrażeniem tego, w jaki sposób nasi zachodni sąsiedzi rozwijają energooszczędność w budownictwie. Przypomnę tylko, że w Niemczech przy dzisiejszych cenach prądu, instalacja pomp ciepła ma się zwrócić w ciągu 7 lat.

Dwa! Liczba większa od 1, a mniejsza od 3. Stanowiąca największy i jedyny większy od 1, wspólny dzielnik 4 i 6. Jedyna liczba parzysta i pierwsza. Jedna z dwóch cyfr potrzebnych do zapisania liczby 22.

W ostatnich dniach nad Polską niebo bardzo zachmurzone. Warto się na chwilę zatrzymać i trochę się tym chmurom poprzyglądać. Moje ulubione to Cumulus humilis, czyli chmury ładnej, wyżowej pogody. To piękne białe obłoczki na soczyście niebieskim niebie. Ale codziennie widujemy inne bardzo ciekawe w swej budowie chmury, chmury burzowe czyli Cumulonimbus calvus (łac. łysy) i capillatus (łac. owłosiony - z kowadłem).

Wcześnie rano, za oknami pociągu jadącego ze Skierniewic do Warszawy, nareszcie słonecznie, niebo bezchmurne. Im bliżej stolicy, tym widać więcej chmur piętra wysokiego. Ale i te chmury rozejdą się. W sobotę na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie. Tylko na krańcach wschodnich i zachodnich w ciągu całego dnia będzie się "chmurzyć", popada, a po południu możliwe są burze.

Uwielbiam program "Babilon" w TVN24. Takie kobiece spojrzenie na problemy naszego świata, tego maleńkiego - w naszych domach - i tego wielkiego.

Nad Europą Zachodnią i Południowo-Wschodnią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Azorami i Morzem Białym.

- Miłość jest jak wiatr, raz silniejsza, a raz słabsza - pisze na swoim blogu Omenaa Mensah. I przekonuje, że to poetyckie porównanie Seneki znajduje potwierdzenie w meteorologii.