Bankowość

Bankowość

Podatek bankowy ma obowiązywać od lutego 2016 roku. Budżet państwa ma zarobić na tym 6-7 mld złotych rocznie. Jednak większość tych pieniędzy pośrednio zapłacą klienci. Bowiem banki już teraz podnoszą marże kredytowe co oznacza, że w raty zaciąganych w przyszłym roku kredytów będą wyższe. Drugim skutkiem będzie wzrost opłat za usługi bankowe, czyli np. przelewy internetowe, czy wypłaty z bankomatów. Nowy podatek może wpłynąć też na poziom akcji kredytowej, bo im więcej banki udzielą kredytów, tym większy zapłacą podatek. A to oznacza, że o pożyczkę będzie trudniej.

Banki dostosowują się do sytuacji rynkowej. W tym roku obniżyły się przychody banków. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Za podatek bankowy zapłacą klienci. Zmniejszy on o 5,7 mld złotych zyski sektora bankowego, a to oznacza, że jego rentowność spadnie. W efekcie spowolni też wzrost gospodarczy - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prof. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. Dodał, że to stanowi zagrożenie dla sektora bankowego. - Nikt nie podejmuje decyzji, które prowadziłby do upadłości banków - mówił natomiast prof. Małgorzata Zalewska, była wiceprezes NBP.

Ponad 2 mld złotych pochłoną wypłaty dla klientów upadającego SK Banku w Wołominie. Wcześniej banki musiały zrzucić się na 3,2 mld zł dla klientów dwóch upadłych SKOK-ów Wołomin i Wspólnota. A to nie koniec obciążeń, bo śrubę bankom przykręci rząd, wprowadzając podatek bankowy. Kosztowne może okazać się też rozwiązanie problemu frankowiczów. A to odbije się na klientach, a nawet na całej gospodarce - ostrzegają bankowcy.

Poduszka finansowa, po którą mógłby sięgnąć rząd PiS, właśnie się skurczyła. Upadek SK Banku w Wołominie spowoduje zwiększenie deficytu finansów publicznych ok. 2 mld zł. Tymczasem minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że w przyszłym roku jest miejsce na powiększenie tego deficytu o 1-2 mld zł. To oznacza, że PiS nie ma już pola manewru.

Unia Europejska i Liechtenstein, będący od dawna na cenzurowanym za ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, podpisały w środę umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych, by lepiej walczyć z unikaniem płacenia podatków.

Zarząd Banku Ochrony Środowiska poinformował, że w piątek otrzymał od KNF zalecenie zwiększenia wymogu kapitałowego. Według rzecznika KNF to element polityki komisji wobec banków, posiadających hipoteczne kredyty walutowe.

Limity kosztów sądowych w sprawach o roszczenia bankowe (maksymalnie tysiąc zł) będą dotyczyć nie tylko relacji banków z konsumentami, ale też innych transakcji międzybankowych - za takim rozwiązaniem opowiedział się w piątek Sejm, odrzucając poprawkę Senatu do ustawy likwidującej BTE.

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - to cel ustawy, do której poprawki Senatu zaakceptował w piątek Sejm. Jedna z nich zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku, a nie 1 stycznia tego roku.