Artur Chrzanowski

Artur Chrzanowski

Od 1 lutego nadal zimowo, ale łagodniej

Do końca stycznia pogodę będzie kształtował dość stabilny układ baryczny - wyż znad Rosji, sprowadzający mroźne powietrze nad północno-wschodnią część kraju oraz niż znad Atlantyku, zaciągający nad krańce południowo-zachodnie łagodniejsze atlantyckie powietrze polarno-morskie.

Deszcze rozmyją śnieg. A potem wróci zima

Od poniedziałku przyjdzie kilkudniowe ocieplenie. Jednak to nie ono będzie głównym czynnikiem sprawczym, który uszczupli pokrywę śnieżną. Zrobią to deszcze, miejscami dość intensywne. A potem... zima wróci.

"Praw fizyki nie złamiesz..."

Jeżdżę dużo, ale nie lubię prowadzić auta. Przyznam jednak nieskromnie, że robię to zupełnie przyzwoicie. Przez ponad 20 lat mojego stażu kierowcy, nie miałem poważnego wypadku.

Nocami mróz zejdzie poniżej -20 st. C

Nadciągają do nas 20-stopniowe mrozy. Jakie jest ich pochodzenie? - Obecnie dwa układy baryczne kształtują pogodę w zaśnieżonej, prawdziwie zimowej Europie. Jeden to wyż skandynawski, a drugi tworzą kolejne niże powstające w basenie Morza Śródziemnego - tłumaczy Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

"Biały szal z puchowych kłaczków"

Zrobiło się biało. Opady nie są szczególnie intensywne ale długotrwale uciążliwe. To powoduje nagromadzający przyrost pokrywy śnieżnej. I o ile miłośnicy zimowych sportów są wniebowzięci, to istnieje duża grupa mniej zadowolonych. Zimowy trend utrzyma się przez najbliższe dni.

Jesienią brzoza prawdę Ci powie

"Dopóki brzoza liści nie zrzuci całkowicie to i zimy nie będzie" - przypomina ludową mądrość synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Jak pisze na swoim blogu, w nadchodzącym tygodniu zimy nie widać.

Pogoda na spacer pamięci nie najgorsza

Niebawem 11 listopada. Symboliczna data. Dla uczestników tamtych wydarzeń i ich dzieci znamienna i bardzo ważna. W kolejnych pokoleniach jej znaczenie powoli się zaciera.

Zanosi się na biały weekend

Na Mazurach i Podlasiu spadł śnieg. Niewiele, bo 1-2 cm i na krótko. Ale to było zaledwie preludium. Jutro będzie sypać już nie dyskretnie, leciutko i tylko gdzieniegdzie, ale szerokim gestem, otwarcie i miejscami bardzo mocno.

"Niebawem czeka nas zmiana kół na zimowe..."

To już połowa października. Powoli trzeba zacząć myśleć o przymrozkach. Niebawem czeka nas zmiana kół na zimowe, uzupełnienie płynu do spryskiwaczy elementem niezamarzającym i wiele innych zimowych czynności.

"Jeśli prognozy się nie zmienią, weekend będzie piękny"

Synoptyk inaczej postrzega czas i pogodę. Nie zaskakuje mnie nieuchronność letnich burz, pochmurność układów niżowych, odczucie chłodu podczas wietrznej pogody. Natomiast ciągłe zaglądanie w przyszłość sprawia, że często myślę o pogodzie prognozowanej.

W ten weekend jesień

Pogoda na najbliższy weekend - nieszczególna. Przedsionek lata, a tu pogoda jak na jesieni.