Antysemityzm

Antysemityzm

"Brudna Żydówka". Polityk obraził gwiazdę "Czarnego łabędzia"

Po tym jak ukraiński deputowany Igor Miroszniczenko nazwał pochodzącą z Ukrainy hollywoodzką aktorkę Milę Kunis "brudną Żydówką", rozpętała się burza. List w obronie gwiazdy do premiera kraju wysłał lider znanej żydowskiej organizacji broniącej praw człowieka. "Sprzeciwiamy się tej haniebnej antysemickiej nagonce i domagamy się, by premier publicznie ją potępił" - napisał rabin z Centrum Szymona Wiesenthala.

MSZ Izraela: Europa prowadzi politykę jak przed Holokaustem

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak "pod koniec lat 30." XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

Ambasador Izraela na portugalskim dywaniku

Minister spraw zagranicznych Portugalii Paulo Portas zażądał przeprosin od ambasadora Izraela Ehuda Gola za oskarżenie tego iberyjskiego kraju o współudział w Holokauście. Dyplomata został w trybie pilnym wezwany do siedziby resortu w Lizbonie.

Medal Karskiego pozostanie w MSZ. Rodzina chce inaczej

Medal Wolności dla Jana Karskiego pozostanie w depozycie Ministerstwa Spraw Zagranicznych do czasu podjęcia decyzji o jego lokalizacji - poinformował resort. O wyjaśnienie tej sprawy zwrócił się do ministra prezydent Komorowski w imieniu bratanicy kuriera.

Krematorium z Dachau na puzzlach dla dzieci od lat 8

Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU, producent wycofał ze sprzedaży w internecie puzzle przedstawiające piec krematoryjny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau - informuje w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Śmierć Cyganom!". Nacjonaliści chcą budować obozy

Tysiące zwolenników skrajnie prawicowego ugrupowania parlamentarnego Jobbik demonstrowało w środę w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, przeciwko Romom, żądając wprowadzenia segregacji. Romowie zorganizowali kontrmanifestację.

Francja wzmacnia ochronę synagog

Władze Francji w najbliższym czasie wzmocnią ochronę miejsc związanych z religią żydowską - zapowiedział prezydent Francois Hollande. To reakcja wydarzenie w nocy z soboty na niedzielę, kiedy nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża.

"Wypaczona" historia u Grassa

Z ostrą reakcją ze strony Izraela spotkał się najnowszy tomik wierszy Guentera Grassa, w którym niemiecki laureat nagrody Nobla chwali izraelskiego fizyka atomowego Mordechaja Vanunu. MSZ Izraela skrytykowało pisarza, uznając, że ten przedstawia historię "w sposób wypaczony".

Brutalna napaść na rabina. "Ukryty antysemityzm" w Berlinie

Izraelski MSZ w ostrych słowach potępił brutalną napaść na rabina, do której doszło dwa dni wcześniej w stolicy Niemiec Berlinie. Podejrzani o dokonanie pobicia są czterej nastolatkowie pochodzący prawdopodobnie z krajów arabskich. Poszukuje ich niemiecka policja.

Krematorium obok Majdanka? Organizacja antyfaszystowska protestuje

Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), największa organizacja walcząca z antysemityzmem na świecie, sprzeciwia się budowie komercyjnego krematorium w pobliżu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - To naganny pomysł. Tu zabito setki tysięcy Żydów - podkreśla organizacja. Od kilku lat do budowy spopielarni dąży firma Styks.

Polak "szabrownik" i "antysemita". Polska promocja za granicą

Ministerstwo spraw zagranicznych promuje za granicą książkę prezentującą negatywny stereotyp Polaków, m.in. jako szabrowników - donosi "Rzeczpospolita". Chodzi o anglojęzyczną publikację "Inferno of Choices" ("Piekło wyborów"), której wydawcą jest oficyna byłego oficera SB Mariana Kotarskiego (Pękalskiego).

Wiedeński antysemita stracił swoją ulicę

Uważany za jednego z inspiratorów Adolfa Hitlera, znany z antysemityzmu burmistrz stolicy Austrii z lat 1897-1919 Karl Lueger - nie będzie już miał swojej ulicy. Nadano jej nową nazwę.