Antysemityzm

Antysemityzm

Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU, producent wycofał ze sprzedaży w internecie puzzle przedstawiające piec krematoryjny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau - informuje w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Tysiące zwolenników skrajnie prawicowego ugrupowania parlamentarnego Jobbik demonstrowało w środę w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, przeciwko Romom, żądając wprowadzenia segregacji. Romowie zorganizowali kontrmanifestację.

Władze Francji w najbliższym czasie wzmocnią ochronę miejsc związanych z religią żydowską - zapowiedział prezydent Francois Hollande. To reakcja wydarzenie w nocy z soboty na niedzielę, kiedy nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża.

Z ostrą reakcją ze strony Izraela spotkał się najnowszy tomik wierszy Guentera Grassa, w którym niemiecki laureat nagrody Nobla chwali izraelskiego fizyka atomowego Mordechaja Vanunu. MSZ Izraela skrytykowało pisarza, uznając, że ten przedstawia historię "w sposób wypaczony".

Izraelski MSZ w ostrych słowach potępił brutalną napaść na rabina, do której doszło dwa dni wcześniej w stolicy Niemiec Berlinie. Podejrzani o dokonanie pobicia są czterej nastolatkowie pochodzący prawdopodobnie z krajów arabskich. Poszukuje ich niemiecka policja.

Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), największa organizacja walcząca z antysemityzmem na świecie, sprzeciwia się budowie komercyjnego krematorium w pobliżu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - To naganny pomysł. Tu zabito setki tysięcy Żydów - podkreśla organizacja. Od kilku lat do budowy spopielarni dąży firma Styks.

Ministerstwo spraw zagranicznych promuje za granicą książkę prezentującą negatywny stereotyp Polaków, m.in. jako szabrowników - donosi "Rzeczpospolita". Chodzi o anglojęzyczną publikację "Inferno of Choices" ("Piekło wyborów"), której wydawcą jest oficyna byłego oficera SB Mariana Kotarskiego (Pękalskiego).

Uważany za jednego z inspiratorów Adolfa Hitlera, znany z antysemityzmu burmistrz stolicy Austrii z lat 1897-1919 Karl Lueger - nie będzie już miał swojej ulicy. Nadano jej nową nazwę.